27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଉପରେ ଆଖି ପକାଇଥାଏ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୬/୧୨; କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପ୍ରାଥମିକତା ଭିତ୍ତିରେ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଖୋଲିବାକୁ ଇଙ୍ଗିତ ଦେଇଥିବାରୁ କ୍ଲାସ୍ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଥିବା ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପଦ୍ଧତି ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି। ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ସୂଚନାନୁସାରେ, ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଶାରୀରିକ ଶ୍ରେଣୀର ପୁନ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ର ଏକ ସେଟ୍ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି | କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ଥିବାରୁ ଦ୍ରାକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ର ହେଉଛି ଯେ ସରକାର ଅଦ୍ଭୁତ ଫର୍ମୁଲା ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ସମାବେଶକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସିଫ୍ଟରେ କ୍ଲାସ୍ କରିପାରନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ, ଅତିରିକ୍ତ ଶିଫ୍ଟ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭାର ବଞ୍ଚାଇପାରେ। ସମ୍ପ୍ରତି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର ଏହାକୁ ୯ ରୁ +୨ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ / ବେସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କୁ ଅନୁଷ୍ଠାନ କ୍ୟାମ୍ପସକୁ ପରିମଳ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିଆଯାଇଛି। ଶ୍ରେଣୀଗୃହକୁ ପରିମଳ କରାଯାଉଛି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପାନୀୟ ଜଳ,ଶୌଚାଳୟ, ଶ୍ରେଣୀଗୃହ, ଲାବୋରେଟୋରୀ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ପରି ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ତଥା ସୁବିଧା ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରି-କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତିକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସଫା କରାଯାଉଛି | ସେହିଭଳି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କେବଳ ଗବେଷଣା ବିଦ୍ୱାନ (ପିଏଚଡି), ଏମ୍.ଫିଲ୍ ଛାତ୍ର ଏବଂ ବିଜ୍ନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସ୍ରୋତରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି | ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାସ କହିଛନ୍ତି, ର ଆଲୋଚନା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ଏବଂ ଆମେ ସଠିକ୍ ସମୟରେ ଏହାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିବୁ।

ବିଜେଡି ଜୁନିଅର କଲେଜର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ରଂଜନ କୁମାର ବାଲ କହିଛନ୍ତି, “ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଶ୍ରେଣୀଗୃହ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ”ସୁଲାଗନା ରେସିଡେନ୍ସିଆଲ୍ ପ୍ଲସ୍ ୨ ଜୁନିଅର କଲେଜର ପ୍ରିନ୍ସପାଲ୍ ହରେକୃଷ୍ଣ ଗିରି କହିଛନ୍ତି,“ ବିଳମ୍ବ ସତ୍ତ୍, ଏହା ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ। ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ସାନିଟାଇଜେସନ୍ କାମ ଚାଲିଛି। ଯେତେବେଳେ ଛାତ୍ରମାନେ କ୍ୟାମ୍ପସକୁ ଆସିବେ, ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ” ଏହି ସମୟରେ, ଯଦିଓ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ଵାରା ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଚାଲିଛି, ସନ୍ଦେହ ଦୂର ହେବାର କୌଣସି ସୁବିଧା ନାହିଁ, ତେଣୁ ଶାରୀରିକ ଶ୍ରେଣୀ ଆବଶ୍ୟକ “ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆମର ସନ୍ଦେହ ଦୂର କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ଶାରୀରିକ ଶ୍ରେଣୀ ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ତେବେ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ଏବଂ ମାସ୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ପ୍ଲସ୍ ୨ ଆର୍ଟ ଛାତ୍ର ପ୍ରିୟା କହିଛନ୍ତି। ବିଜ୍ଞାନ ଷ୍ଟ୍ରିମର ପ୍ଲସ୍-୨ ଛାତ୍ର ପ୍ରୀତମ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, “କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ଆମେ ବହୁତ ଖୁସି। ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଆମକୁ ଫେରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article