29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଡିସେମ୍ବର ୮ ରେ ଭାରତ ବୃନ୍ଦ ପାଇଁ କୃଷକଙ୍କ ଆହ୍ନନ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ତା୫/୧୨; କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଅଯଥାରେ ରହିଥିବାରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିରୋଧ ଜାରି ରହିବ। ଏହି ତିନିଟି ଫାର୍ମ ବିଲ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି। ତିନିଜଣ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକମାନଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀର ଭିଗାନ ଭବନରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ହେଁ ଏହା କୌଣସି ସମାଧାନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ମଙ୍ଗଳବାର ଶେଷ ବୈଠକରେ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିବାରୁ କୃଷକ ସଂଗଠନର ନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦାବି ଲିଖିତ ଆକାରରେ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଆଲୋଚନା ସମୟରେ କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ, ଚା ଏବଂ ଜଳକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୈଠକ ଡିସେମ୍ବର ୫ (ଶନିବାର) ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟାରେ ହେବ ବୋଲି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହା ଦ୍ଵାରା ସରକାର ପ୍ରାୟ ୪୦ କୃଷକ ନେତାଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ବୈଧ ଚିନ୍ତାଧାରା ଉପରେ ଖୋଲା ମନରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ଏବଂ ବିଚାର କରାଯିବ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷ ଆଇନରେ ଅନେକ ଖାଲ ଏବଂ ତ୍ରୁଟି ଦେଖାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପାସ କରାଯାଇଛି। ତିନିଟି ଚାଷ ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଡିସେମ୍ବର ୮ ରେ ଏକ ଦିନିଆ ଭରତ ବୃନ୍ଦ ଡକାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତାକାଲି ଆମେ ସରକାର ଆହ୍ନନ କରିଥିବା ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବୁ ବୋଲି କୃଷକ ନେତା ରାକେଶ ଟିକେଟ୍ ଗାଜିପୁର (ଦିଲ୍ଲୀ) -ଜଜିଆବାଦ (ୟୁପି) ସୀମାରେ କୁ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article