27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଗଣନାରେ ମାର୍ଜିନ ଡ୍ରପ୍ ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛନ୍ତି ।

Must read

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା,ତା୪/୧୨; ଓଡ଼ିଶାର ମହାନାଦୀ ଡେଲ୍ଟିକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଭିତାର୍କାନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ପୁନର୍ବାର ହେଡ କାଉଣ୍ଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ହ୍ରାସ ଘଟି ସତ୍ତ୍ୱେ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଜନ୍ମ ଗୃହ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଦିନ ବନ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ବନ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ବଶେଷ ହେଡକାଉଣ୍ଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗଣନାକାରୀମାନେ ୧୬ଟି ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରାୟ ୮,୦୦୦ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ଦେଖିଥିବାବେଳେ ଗତ ବର୍ଷ ଜନଗଣନା ସଂଖ୍ୟା ୮,୧୦୫ ରେ ରହିଥିଲା। ତଥାପି ଚିତାବାଘ ବିଲେଇ (୨), ସାମ୍ବର ଭଳି କେତେକ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀଙ୍କର ଜନସଂଖ୍ୟା (୪), ହରି (୭) ଏବଂ ହାଇନା (୧୦) ଅବହେଳିତ ଥିଲା ଏବଂ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଜନସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ବନ ବିଭାଗର ଆଣ୍ଟି-ପୋଚିଂ ସ୍କ୍ ଡ୍‌ଙ୍କ ସଜାଗ ରହିବା ବ୍ୟତୀତ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ରହିଆସିଛି ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ ବନ ଅଧିକାରୀ ଭୀତାର୍କନିକା ମାଙ୍ଗ୍ରୋଭ୍ (ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ) ବନ ବିଭାଗ, ବିକାଶ ରଂଜନ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି। ଦାଗିତ ହରିଣ, ମାଙ୍କଡ଼ ବ୍ୟତୀତ ବଣୁଆ ଘୁଷୁରୀ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଗଠନ କଲେ | ଏହି ଭ୍ରମଣ କାରୀ ପ୍ରଜାତି ଯାହା ପାର୍କର ପାରିପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ମାନବ ବସତି ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ଏବଂ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରି ମାନବ-ପଶୁ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।୩,୧୦୮ ଦାଗ ହରିଣ ଗଣନା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ବ୍ରେକଅପ୍ ଜନସଂଖ୍ୟା ବଣୁଆ ଘୁଷୁରୀରେ ଠିଆ ହୋଇଛି

( ୧,୮୧୧), ସାମ୍ବର (୪), ରେସୁସ୍ ମାକେକ୍ ମାଙ୍କଡ଼ (୨,୨୫୦), ସାଧାରଣ ଲାଙ୍ଗୁର (୬୧), ଜ୍ୟାକଲ୍ (୩୩୬), ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ବିଲେଇ (୪୪), ହାଇନା (୧୦), ଓଟର୍ (୧୪୪), ଜଙ୍ଗଲ ବିଲେଇ (୧୭), ମଙ୍ଗୋଜ୍ (୧୭) ୨୪), ଠେକୁଆ (୧୦), ଚିତାବାଘ ବିଲେଇ (୨), ବାର୍କୁପାଇନ୍ (୨୩), ଭାରତୀୟ ସିଭେଟ୍ ବିଲେଇ (୧୩) ଏବଂ ହରି (୭) | ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଇଷ୍ଟୁଆରିନ୍ କୁମ୍ଭୀର, ଶୀତକାଳୀନ ପ୍ରବାସୀ ପକ୍ଷୀ ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ମୌସୁମୀ ପ୍ରବାସୀ ଜଳ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ହେଡକାଉଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ | ଗାହିରମାଥା ବେଳାଭୂମିରେ ବାର୍ଷିକ ଜନ ବସା ବାନ୍ଧିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଲିଭ୍ ରିଡଲେ କଇଁଛଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଗଣନା କରାଯାଏ | ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗହିରମାଥ ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧୀନରେ ଅଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article