33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ସରକାରୀ ଫୋକସରେ କରୋନାଭାଇରସ୍, ମ୍ୟାଲେରିଆ ମାମଲା ଓଡିଶାରେ ବଢିିଚାଲିଛି

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା୪/୧୨; କୋଭିଡ -୧୯ ପରିଚାଳନାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋକିବା ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଓଡିଶାରେ ଏକ ପଛ ସିଟ୍ ନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କେତେକ ବୋ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ମାମଲା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ସଦ୍ୟତମ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ରାଜ୍ୟରେ ୩୭,୬୫୨ ମାମଲା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି ଯାହା ୨୦୧୯ ରେ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩.୩୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୩୩.୨୦୭ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ଅବଧିରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ବଦଳରେ ଆଠକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ପ୍ଲାଜାମୋଡିୟମ୍ ଫାଲସିପାରମ୍ ପରଜୀବୀ ଗତ ବର୍ଷ ୯୦ ତୁଳନାରେ ୯୧.୫ (୩୪.୪୫୦) ରୁ ଅଧିକ ମାମଲାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି ଯେ, ଯେଉଁ ୯ ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା, ସେହିଠାରେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ମାମଲା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି | ୨୦୧୮ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ଏହି ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଉନ୍ନତି ଘଟିଥିଲା। ସେହିଭଳି, ଗତ ବର୍ଷ ଯଥାକ୍ରମେ ୨,୩୧୭, ୪,୭୯୪ ଏବଂ ୭,୫୦୭ ବିରୋଧରେ କାନ୍ଦାଲ, ରାୟାଗଡା ଏବଂ ମାଲକାନଗିରିରେ ୨,୯୭୬, ୫,୧୬୧ ଏବଂ ୭,୫୩୦ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଲକ୍ଡାଉନ୍ ହେତୁ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ | କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ତୀବ୍ର କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଅବଶିଷ୍ଟ ମାସରେ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବ ବୋଲି ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଠାରେ ୬ଟି ଉଚ୍ଚ ବୋଜିଲ୍ଲା, ଖୁରଡା, କୋରାପୁଟ, ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, ନବରଙ୍ଗପୁର ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ଏକ ରୂପା ଆସ୍ତରଣ ରହିଛି।

ଏହି ମାମଲା କୋରାପୁଟରେ ୪,୧୩୮ ରୁ ୩,୩୫୪ ଗଞ୍ଜାମରେ ୨,୮୮୮ ରୁ ୧,୮୬୩, ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ୧,୪୨୩ ରୁ ୧୩୬୭, ଗଜପତି ୧,୧୦୭ ରୁ ୫୪୨, ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ୧,୩୧୦ ରୁ ୧,୧୯୭ ଏବଂ ଖୁରଡା ରେ ୧୨୦ ରୁ ୬୨ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶା ମ୍ୟାଲେରିଆ ମାମଲାରେ ୮୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟଭିତ୍ତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ୨୦୧୯ ରେ ଏହା ୪୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ୨୦୧୭ ରେ ୨୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ରାଜ୍ୟରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ମାମଲା ୩,୪୭,୮୬୦ ଥିଲା। ଏହା ୨୦୧୮ ରେ ତିନି ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୬,୩୧୧ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ୨୦୧୯ ରେ, ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୯,୫୦୦ କୁ ଖସି ଆସିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦାୟ ୧୧,୩୦୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ବାର୍ଷିକ ପରଜୀବୀ ଘଟଣା (API) ୨୦୧୭ ରେ ୧୦.୦୬ ରୁ ୨୦୧୯ ରେ ୦.୮୮ କୁ ଉନ୍ନତ ହୋଇଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article