26 C
Bhubaneswar
Thursday, April 15, 2021

କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ବିଶ୍ୱ ଏଡସ୍ ଦିବସ ।

Must read

କେନ୍ଦୁଝର,୩/୧୨: କେନ୍ଦୁଝରଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ବିଶ୍ୱ ଏଡସ୍ଦିବସ-୨୦୨୦ ତା୦୧.୧୨.୨୦୨୦ରିଖ ଦିନ ଡି.ଟି.ୟୁ.ହଲଠାରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ସମାରୋହରେ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଓ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଡାଃ ଅଶୋକ କୁମାରଦାଶ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଏଚ୍.ଆଇ.ଭି. ଏଡ୍ସ୍ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ୍ର ନିରାକରଣ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ ଏଡ୍ସ ଦିବସର ବାତ୍ତାନ୍ତବିଶ୍ୱ ଏକତା, ଦାୟିତ୍ୱର ସମଭାଗିତାନ୍ତ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିବା ସହିତ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କର ସକି୍ରିୟ ସହଯୋଗ କାମନା କରିଥିଲେ ।

ଯଦିକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି./ଏଡ୍ସ୍ସଂକ୍ରମଣର ସନେ୍ଦହ କରନ୍ତି ତେବେତୁରନ୍ତ ନିକଟସ୍ଥ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଥିବା ସମନ୍ୱିତ ପରାମର୍ଶ ଓ ପରୀକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରରେ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏତଦ୍ବ୍ୟତୀତଏଚ୍.ଆଇ.ଭି. ଏବଂ ସିଫିଲିସ୍ ରୋଗରଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଏକ କମ୍ବ କିଟ୍ରଶୁଭ ଉନ୍ମୋଚନ ଡାଃ ଦାଶଙ୍କ ଦ୍ୱାରାହୋଇଥିଲା । ସମାରୋହର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଜିଲ୍ଲା ଆଇ.ସି.ଟି.ସି. ସୁପରଭାଇଜର ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ସାହୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନକରିବା ସହିତ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନକରିଥିଲେ । ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲ୍ଲାଜନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଡାଃ ଲଲାଟେନ୍ଦୁନାୟକ, ଜିଲ୍ଲା ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ତଥାଅଧିକ୍ଷକ ଡାଃ କିଶୋର କୁମାର ପୃଷ୍ଟି,ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଜନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ(ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ) ଡାଃ ପ୍ରଣତିନୀନାୟକ, ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଜନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଅଧିକାରୀ (ଟିବି) ଡାଃ ଶୃତକୀର୍ତ୍ତୀ ମହାନ୍ତି,ଡି.ପି.ଏମ୍. ଏନ୍.ଏଚ୍.ଏମ୍. ଦିଲ୍ଲିପ କୁମାରଦୁବେ, ଡିପିଏଚ୍ସିଓ ପିତବାସ ମିଶ୍ର ଏବଂଆର.ଏନ୍.ଟି.ସି.ପି.ର ଡିପିସି ତାପସ ରନଜେନା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ

ଏହିକାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିଏଡ୍ସ୍ ଭଳି ଭୟାବହ ରୋଗ ଉପରେ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହିତଏହି ରୋଗକୁ ଦୂରେଇ ଦେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ କାମନା କରିଥିଲୋ ଏହି ଅବସରରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସଚେତନତା ପାଇଁ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଘଟିକାରେ ଏକ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନରଥ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ।ଏତଦ୍ବ୍ୟତୀତ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ବହିଃବିଭାଗ ପରିସରରେ ଏକ ସ୍ୱାକ୍ଷର ଅଭିଯାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହିସମାରୋହରେ ଜିଲ୍ଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟର କର୍ମଚାରୀ, ସହରାଂଚଳ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଏ.ଏନ୍.ଏମ୍. ଏବଂ ନେଚରର୍ସକ୍ଲବ ଓ ପ୍ଲାନ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁଅଶୋକ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ଆଇ.ସି.ଟି.ସି.କାଉସିଲର ସୁଶ୍ରୀ ସଙ୍ଗିତା ମହାନ୍ତି,ରଚିତାବାଳା ଗୋସ୍ୱାମୀ, ଅନିଲ କୁମାରପାତ୍ର ଏବଂ ଏସ୍.ଏ. ନୃସିଂହ ନାରାୟଣନନ୍ଦ ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ଓପରିଚାଳନାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article