27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେତୁ ରାଜସ୍ୱ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ।

Must read

ନୂଆଦିଲୀ,ତା ୦୩/୧୨; ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେତୁ ରାଜସ୍ୱ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ବିକଳ୍ପ -୧ କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବିକଳ୍ପ -୧ କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ୨୭ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଝାଡଖଣ୍ଡ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ବିଧାନସଭା ସହିତ ସମସ୍ତ ଟି ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ ବିକଳ୍ପ -୧ ସପକ୍ଷରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ-ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ ଯେଉଁମାନେ ବିକଳ୍ପ -୧ ଚୟନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱିଣ୍ଡୋ ମାଧ୍ୟମରେ ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗୁ ହେତୁ ଅଭାବର ପରିମାଣ ପାଇଛନ୍ତି |

ଏହି ୱିଣ୍ଡୋ ୨୩ ଅକ୍ଟୋବର, ୨୦୨୦ ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭାରତ ସରକାର ପାଞ୍ଚଟି କିସ୍ତିରେ ରାଜ୍ୟ ତରଫରୁ ୩୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୂଣ କରିସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିକଳ୍ପ -୧ ଚୟନ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏହା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଵ ତନ୍ତ୍ର ୱିଣ୍ଡୋ ମାଧ୍ୟମରେ ରୂଣ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ ୨୩ ଅକ୍ଟୋବର, ୨୦୨୦, ୨ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୦, ୯ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୦, ୨୩ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ଏବଂ ୧ ଡିସେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ରେ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା ପାଣ୍ଠି ଗ୍ରହଣ କରିବ ଏହି ୱିଣ୍ଡୋ ମାଧ୍ୟମରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଉଣ୍ଡ ଣରୁ ଆରମ୍ଭ ବିକଳ୍ପ -୧ ଅନୁଯାୟୀ, ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗୁ ହେତୁ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ରୁଣ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱିଣ୍ଡୋର ସୁବିଧା ପାଇବା ବ୍ୟତୀତ,

ମୋଟ ଘରୋଇ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦର୦.୫୦% ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କିସ୍ତି ରୁଣ ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଅନୁମତି ପାଇବାକୁ ହକଦାର | ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ୨% ଅତିରିକ୍ତ ରୁଣ ମଧ୍ୟରୁ (ଜିଏସଡିପି) ୧୭ ମଇ, ୨୦୨୦ ରେ ଅଟମାନୀରଭାର ଅଭିୟାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ। ଏହା ୧ .୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱିଣ୍ଡୋ ଉପରେ। ବିକଳ୍ପ -୧ ର ପସନ୍ଦ ପାଇବା ପରେ ଭାରତ ସରକାର ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ (ଛତିଶଗଡର ର ୦.୫୦%) ଅତିରିକ୍ତ ୧.୭୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ୨୭ ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ରୁଣ ଅନୁମତିର ପରିମାଣ ଏବଂ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ୱିଣ୍ଡୋ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article