27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

କରୋନା ପାଇଁ ଗୁଣ୍ଡିଚାଘାଗୀ ଜଳପ୍ରପାତରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି ।

Must read

ଘଟଗାଁ,୨/୧୨: କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ମଧ୍ୟରୁ ଘଟଗାଁ ବଣଚକୁଳିଆ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବାଗୁଣ୍ଡିଚାଘାଗୀ ଜଳପ୍ରପାତ । ମା’ ତାରିଣୀମନ୍ଦିର ଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୨କିମି ଦୂରରେ ଥିବାଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଭରାଜଲପ୍ରପାତର ମନୋରମ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଉପଭୋଗ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ଷସାରା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରି ଆସୁଥିବାବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ରୁତୁରେ ଏଠାରେପ୍ରବଳ ଭିଡ଼ ହୋଇଥାଏ । ମାତ୍ର ଚଳିତବର୍ଷ ସାରା ବିଶ୍ୱର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳିକରୋନା କାରଣରୁ ସିଥିଳ ହୋଇପଡିଥିବାବେଳେ ଏହି ଜଳପ୍ରପାତ ସତେ ଯେମିତିନିଜେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ବଣପାହାଡ ଦେଇଅଙ୍କାବଙ୍କା ପଥର ସଜ୍ୟାରେ ବହିଆସୁଥିବା ମୂଷଳ ନଦୀ ଏହି ଠାରେ ଖସିପ୍ରାୟ ୫୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସି ସୃଷ୍ଟି କରିଛିପ୍ରକୃତିର ମନୋରମ ଦୃଶ୍ୟ ।

ଗୁଣ୍ଡୁଚି ମୂଷାରପିଠି ସଦୃଶ୍ୟ ପଥର ଶର୍ଯ୍ୟାରୁ ୩ ଧାରରେଶୁଭ୍ର ରଙ୍ଗର ଜଳ ଖସୁଥିବା କାରଣରୁ ଏହିଜଳ ପ୍ରପାତକୁ ଗୁଣ୍ଡିଚାଘାଗୀ ଜଳ ପ୍ରପାତନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାକୃତିକସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏହି ଜଳପ୍ରପାତଟିକୁ ଯେ କେହିବି ଦେଖିବା କ୍ଷଣିପାଇଁ ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇଯିବ । ସବୁଜ ବନାନୀମଧ୍ୟରେ ଜଳ ପ୍ରପାତ ନିକଟରେ ପ୍ରକୃତିରଅପୂର୍ବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାସହ ବଣଭୋଜିର ମଜା ନେବା ପାଇଁଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିରହେ ।ଏହି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳିର ବିକାଶ ପାଇଁ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ଏଠାକୁ ପ୍ରଥମେଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପକ୍କାରାସ୍ତାର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରଠାରୁ ଜଳପ୍ରପାତ ନିକଟକୁ ପାହାଚ,ସୁରକ୍ଷା ବାଡ, ବଣ ଭୋଜି ପାଇଁ ପିଣ୍ଡି,ପାନୀୟଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବେସ ସହାୟକହୋଇଛି ।

ଏଥି ସହ ଏହି ଜଳ ପ୍ରପାତରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନମାନ ଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନପାଇବା ପରେ ଏଠାରେ ନୂତନ କରିନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ୱାଚ ଟାୱାର ଓ ବେଲିବ୍ରିଜ ଉପରୁ ଜଳ ପ୍ରପାତର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିବାର ମଜା ନିଆରା । ବର୍ଷତମାମ ମା’ ତାରିଣୀ ମନ୍ଦିର କୁ ଆସୁଥିବାଭକ୍ତ ଓ ବଣ ଭୋଜି ପାଇଁ ଏଠାରେପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଚଳିତବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରି କାରଣରୁଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଆଉଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ । ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡଏଠିକାର ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ରୋଜାଗାରମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଆସୁଥିଲା । ବିଭିନ୍ନଦୋକାନ ଖୋଲି ପଇସା ରୋଜଗାରକରୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ଏବେବେରୋଜଗାର । କରୋନା ମହାମାରୀଏହି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିବାବେଳେ କେବେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଦୂରହେବ ଓ ପ୍ରକୃତି କୋଳରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କସମାଗମ ହେବ ତାକୁ ହିଁ ଅପେକ୍ଷା ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article