29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମୁଣ୍ଡ ପୁରାଇଲା କାନାଡ଼ା ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨/୧୨: କାନାଡାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜଷ୍ଟିନ ଟ୍ରୁଡୋ ଭାରତରେ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧକୁ ସମର୍ଥନ କରି କହିଛନ୍ତିଯେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବିରୋଧର ଅଧିକାର ରକ୍ଷାକରିବାକୁ କାନାଡା ସର୍ବଦା ରହିବ । ସେ ଏହାମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କାନାଡା ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହଆଲୋଚନା କରୁଛି ।ଏହା ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କଡା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।ଭାରତ ଟ୍ରୁଡୋଙ୍କୁ ଉପଦେଶ ଦେଇଛି ଯେ,ସେ ଭାରତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାମଲାରେ ଦଖଲ ଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହିମାମଲାକୁ ନେଇ ଦେଶର ରାଜନୈତିକମହଲରେ ମଧ୍ୟ କଡା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିବାରେଲାଗିଛି ।ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଟ୍ରୁଡୋଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀକୁନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ କହିଛନ୍ତି, ଆମେକାନାଡା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀ ଭୁଲ୍ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ ।

ବିନାକାରଣରେ ଏହି ପରି ଟିପ୍ପଣୀ କରିବାବେକାର, ବିଶେଷ କରି ଜଣେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାମଲାରେ । ଭଲହେବ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରର ଆଲୋଚନାକୁରା ଜନୈତିକ ଉଦେ୍ଦଶ୍ୟରେ ଉପଯୋଗ କରାନଯାଉୟ ଟ୍ରୁଡୋ ଆମର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଣ୍ଡଖେଳାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।୫୫୧ତମ ଗୁରୁନାନକ ଜୟନ୍ତୀପାଳନ ପାଇଁ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜଷ୍ଟିନ ଟ୍ରୁଡୋକହିଛନ୍ତି,କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ବିଷୟରେଭାରତରୁ ଆସୁଥିବା ଖବର । ପରିସ୍ଥିତି ଓସେଠାକାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ସମସ୍ତେଚିନ୍ତିତ ।ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଜାଣେ ଏହାଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁବାସ୍ତବତା । ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମନେପକାଇଦେବି, ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବିରୋଧରଅଧିକାର ରକ୍ଷା କରିବାକୁ କାନାଡା ସର୍ବଦାସେଠାରେ ରହିବ ।କାନାଡାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀକହିଛନ୍ତି, ଆମେ ନିଜସ୍ୱ ମତର ଗୁରୁତ୍ୱଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଆଲୋକିତ କରିବା ପାଇଁସିଧାସଳଖ ଭାରତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରେପହଞ୍ଚିଛୁ ।

ଭାରତର କୃଷକମାନେ ଦିଲ୍ଲୀଏବଂ ହରିୟାଣାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ଷୋଭପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଡିସେମ୍ବର ୩ରେଆଲୋଚନା କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେକଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅପମାନ ।କୃଷକମାନେ ଉତ୍ପାଦନ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂବାଣିଜ୍ୟ (ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ସୁବିଧା) ଅଧିନିୟମକୃଷକ (ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂସୁରକ୍ଷା) ଚୁକ୍ତିନାମା, ମୂଲ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତତା ଏବଂ କୃଷି ସେବା ଅଧିନିୟମ ଏବଂଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ।ଅ ।ନେ୍ଦାଳନକାରୀ କୃଷକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ବିବାଦୀୟ ଆଇନଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦିତ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଛାଡିଦେବେ କାରଣ ଆଇନରେ ସର୍ବନିମ୍ନସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୃଷକ ସଂଗଠନ ସହଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article