35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଓଡିଶା ରାଜଧାନୀ ବିବାହ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ତା୦୧/୧୨; ଶୀତଦିନ ଆରମ୍ଭ ହେତୁ ଓଡିଶାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କୋଭିଡ -୧୯ ତରଙ୍ଗ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଓଡିଶା ରାଜଧାନୀରେ ବିବାହ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବାରଣ କରିଛି ଏବଂ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ୫୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ ରହିଛି। ବିଏମସି କହିଛି ଯେ ୧୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲା, ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ସହ-ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେତେବେଳେ ଗୁରୁତର ଶ୍ଵାସକ୍ରିୟା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦିନ ଆସିଥିଲା; ଓଡିଶା ୯୮୭ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ୩ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ୧୦୦୦ରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା। ଜୁଲାଇ ୨୦ ରେ, ଓଡିଶା ଶେଷରେ ୧୦୦୦ ରୁ କମ୍ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା। ଓଡିଶାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩.୦୩ ଲକ୍ଷ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ୧୫୦୭ ଜଣ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଜାଳିବା ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷିଦ୍ଧ କରିସାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଦୈନିକ ୪୩,000 ରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବାରୁ ଦୈନିକ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆଧାରିତ ପରୀକ୍ଷା ରଣନୀତି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ରୋଗ ବୋ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳର ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁପାତରେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article