23 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଓଡିଆ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବିସ୍ତାର କରେ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ତା୦୧/୧୨;ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଲକଡାଉନ୍ ସର୍ବଶେଷ ସମ୍ବାଦ: କରୋନାଭାଇରସ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମାମଲାକୁ ଦେଖି ଓଡିଶା ସରକାର ସୋମବାର ଦିନ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ମାସ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଡ ସମାବେଶକୁ ବାରଣ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଜା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଏକାଡେମିକ୍, ବୈଷୟିକ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମାସ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ। ପଢନ୍ତୁ – ଟାୟାର-ଆଧାରିତ କୋବିଡ-୧୯ ଲକଡାଉନ୍ ଆଗରେ ୟୁକେ ‘ଏକତା’ ପାଇଁ ଆହ୍ .ାନ କରେ | ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୃହତ ସାମାଜିକ, ରାଜନୈତିକ, କ୍ରୀଡା, ମନୋରଞ୍ଜନ, ଏକାଡେମିକ୍, ସାଂସ୍କୃତିକ, ଧାର୍ମିକ, କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ମଣ୍ଡଳୀ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷେଧ ରହିବ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ –଼ନ୍ତୁ -କୋବିଡସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ନୂତନ ବର୍ଷ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ୯ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ନିଜ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ପୁନ ଖୋଲିବାର ତାରିଖ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ – କୋବିଡ୧୯ ର ଉତ୍ପତ୍ତି ଜାଣିବା ପାଇଁ ସବୁକିଛି କରିବା, ୱୁହାନ୍: ରୁ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିବ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସମସ୍ତ ଏକାଡେମିକ୍ / ବୈଷୟିକ / ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଅନୁଷ୍ଠାନ (ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ବ୍ୟତୀତ) ଏବଂ ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏହି ବିକାଶ ସୋମବାର ଦିନ ଓଡିଶାର କୋବିଡ୧୯ କ୍ୟାସଲୋଡ୍ ୪୧୮ ପରେ ୩,୧୮,୭୨୫ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ରୋଗ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବାବେଳେ ପାଞ୍ଚଟି ତାଜା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୭୩୯ କୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ୪୧୮ ଟି ନୂତନ ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ୨୪୧ ଟି ବିଭିନ୍ନ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଏବଂ ୧୭୭ ଟି ସମ୍ପର୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା ୪୧ ରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିଲା, ତା’ପରେ ଆଙ୍ଗୁଲ ୩୪ ରେ ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ୩୨ ରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲା – ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଏବଂ – କୌଣସି ନୂତନ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ ୫,୬୭୭ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଥିବାବେଳେ ୩,୧୧,୨୫୬ ଲୋକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ଦିନ ୪୧,୩୭୧ ସମେତ ରାଜ୍ୟରେ ୫୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article