33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ରାଜସ୍ୱବଜାର ଅଂଶ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ: ଟ୍ରାଇ ରିପୋର୍ଟ .

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୧/୧୨: ସବୁଠୁ ପସନ୍ଦର ଟେଲିକମ୍ କଂପାନି ଭାବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରିରଖି ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ୨୦୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହୋଇଥିବା ତ୍ରୟମାସରେ ରାଜ୍ୟରେ ଟେଲିକମ୍ କ୍ଷେତ୍ରର ମୋଟରାଜସ୍ୱର ୫୧.୮% ବଜାର ଅଂଶ ହାସଲ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଟେଲିକମ୍ ନିୟାମକ କର୍ତୃପକ୍ଷ (ଟ୍ରାଇ) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ସଦ୍ୟତମ ଆର୍ଥିକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଓଡିଶାରେ ଜିଓ ହାସଲ କରିଥିବା ଏହିସଫଳତା ସାରା ଦେଶରେ ଯେକୌଣସି ଅପରେଟରଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସର୍ବାଧିକ ବୋଲି ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ।୨୦୨୦ର ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତ୍ରୟମାସରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓରମୋଟ ରାଜସ୍ୱ ୬.୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ୬୩୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ବେଳେଏହି ସମୟରେ ଓଡିଶାରେ ଟେଲିକ ମ୍ବଜାରର ମୋଟ ରାଜସ୍ୱ ୧୨୨୨ କୋଟିଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ଟ୍ରାଇ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଏହିତ୍ରୟ ମାସରେ ରାଜ୍ୟରେ ଏୟାରଟେଲ୍ରମୋଟ୍ ରାଜସ୍ୱ ୪୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କାହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆର ପାଖାପାଖି ୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାଏବଂ ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍ ୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରହିଥିଲା । ଏଠାରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟଯେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟର ଭାବେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓଏପ୍ରିଲ୍-ଜୁନ୍ ତ୍ରୟମାସରେ ଟେଲିକମ୍କ୍ଷେତ୍ରର ମୋଟ ରାଜସ୍ୱର ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବଜାର ଅଂଶ ହାସଲ କରିଥିଲା ।ବର୍ତମାନର ମହାମାରୀ ସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଅଧିକସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଘରେ ରହି କାମକରିବା ଏବଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଅନଲାଇନ୍ ପାଠପଢ଼ା ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତ୍ରୟମାସରେ ମଧ୍ୟ ଡାଟାବ୍ୟବହାରରେ ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ।

ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ମୋବାଇଲ୍ବ୍ୟ ବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ହାଇସ୍ପିଡ୍ଇଟଂରନେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ରିଲାଏନ୍ସଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟର ୧୯ଟି ପ୍ରମୁଖ ସହରଯଥା ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଟକ, ପୁରୀ,ଜଟଣୀ, ଅନୁଗୁଳ, ସମ୍ବଲପୁର,ରାଉରକେଲା, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା,ବ୍ରଜରାଜନଗର, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ବଲାଙ୍ଗୀର,କେନ୍ଦୁଝର, ଭବାନୀପାଟଣା, କୋରାପୁଟ,ରାୟଗଡ଼ା, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତସିଂହପୁର,ଯାଜପୁର ରୋଡ୍, ଭଦ୍ରକ ଆଦିରେ ଏହାର ଜିଓଫାଇବର୍ ହାଇସ୍ପିଡ୍ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ୍ସେବାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିଛି ଏବଂଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ସହରଗୁଡ଼ିକରେଏହାର ସେବାକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସମ୍ପ୍ରସାରିତକରୁଛି ।

ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଏହାର ବ୍ୟାପକ୪ଜି ନେଟ୍ୱର୍କକୁ ସଂପ୍ରସାରଣ କରିଓଡ଼ିଶାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛିଏବଂ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ହାଇସ୍ପିଡ୍ ଇଟଂରନେଟ୍ସେବା ବଳରେ ନିରର ଭାବେ ରାଜ୍ୟରେଜିଓ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।୨୦୧୯ ଡିସେମ୍ବର ଠାରୁ ଉଭୟ ଗ୍ରାହକବଜାର ଅଂଶ ଓ ରାଜସ୍ୱ ବଜାର ଅଂଶରେ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ନମ୍ବର ହୋଇ ଜିଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ବଜାରରେ ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ଥାନରେରହିଛି । ଟ୍ରାଇ ପକ୍ଷରୁ ନିକଟରେ ଅଗଷ୍ଟମାସପାଇଁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ମୋବାଇଲ୍ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗଷ୍ଟମାସରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ସର୍ବାଧିକସଂଖ୍ୟକ ଗ୍ରାହକ ଓଡ଼ିଶାରେ ଯୋଡ଼ିଓଡ଼ିଶାରେ ୧.୩୪ କୋଟି ମୋବାଇଲ୍ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହ ୪୦%ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକବଜାର ଅଂଶ ହାସଲ କର

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article