26 C
Bhubaneswar
Thursday, April 15, 2021

କୃଷକମାନେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଅଫରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରନ୍ତି ।

Must read

ନୂଆଦିଲି,ତା୩୦/୧୧;କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ନେତାମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ନୂତନ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରର ନାମ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କ୍ୟାବିନେଟ୍ କମିଟି କିମ୍ବା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କିସାନ ସଂଗଠନ ସମନ୍ୱୟ କମିଟି ରବିବାର କହିଛନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବର ୩ ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ତାରିଖ ଆଗକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କୃଷକ ସଂଗଠନର ୩୦ ଜଣ ନେତା ରବିବାର ଦିନ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଗୃହ ସଚିବ ଅଜୟ ଭାଲା ନଭେମ୍ବର ୨୮ ରେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟ ଦର୍ଶନ ପାଲ ସିଂଙ୍କୁ ଲେଖିଥିଲେ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ କିସାନ ୟୁନିଅନର ୩୧ ଟି ସଂଗଠନ ସହିତ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୀଘ୍ର ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି। କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷି ଏହାର ଅଧିକାର ଅଧୀନରେ ଥିବାରୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଲୋଚନାକୁ ଆଗେଇ ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆମେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛୁ। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କୃଷକ କିମ୍ବା କୃଷି ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ବୋଲି ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ଗୃହ ସଚିବଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣର ଉତ୍ତରରେ କୃଷକ ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ନୂତନ ସର୍ତ୍ତ ସ୍ଥିର କରି “ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରାଜନୈତିକ ସ୍ତର” ସହ ଜଡିତ ହେବାକୁ ଆହ୍ .ାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର ସମସ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି। ଯଦିଓ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଶେଷ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନାରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି, ତଥାପି ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଛି କି? ଅଧିକ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆମେ ଏକ କ୍ୟାବିନେଟ୍ କମିଟି କିମ୍ବା ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରାଜନୈତିକ ସ୍ତର ଦ୍ଵାରା ସ୍ଵୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ କିମ୍ବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଚାହୁଁଛୁ ବୋଲି ର ଜାତୀୟ ସଚିବ ଅବିକ୍ ସାହା କହିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର “ଦିଲ୍ଲୀ ୱାଲୋ” (ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା) ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ରବିବାର ହେଉଛି ଚତୁର୍ଥ ଦିନ | ଦେଶ ସାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୩ ରେ ଆନ୍ନା ହାଜାରେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଏହି ବିରୋଧର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ପ୍ୟାନେଲର ନାମକରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସମାନ ପ୍ରଣାଳୀ ଚାହୁଁ କାରଣ ବେଳେବେଳେ ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଲୋଚନା ହୁଏ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବାର ଦେଖାଯାଏ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article