23 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ପ୍ରଧାନ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ଥିତି ଖୋଜନ୍ତି |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା ୨୮/୧୧ ; କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶାର ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡିଛନ୍ତି। ପ୍ରାଥମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହାର ୭୮ ତମ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି | ଏକ ଚିଠିରେ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ଓଡିଶାରେ ଏକାଡେମିକ୍ମାନଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଦାବି ହୋଇଆସୁଛି।

ବିହାରରେ ଚାରୋଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ତିନୋଟି ଥିବାବେଳେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ଓଡିଶାର କେବଳ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି, ଯାହା ରାଜ୍ୟର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, ବିଶେଷକରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯାହାକି ପୂର୍ବ ଭାରତର ଏକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାବରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରିବା କେବଳ ଉପକୂଳ ତଥା ପୂର୍ବ ଓଡିଶାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବ ନାହିଁ,

ବରଂ ନିଯୁକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ, ଶିଳ୍ପ-ଏକାଡେମୀ ଇଣ୍ଟରଫେସ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉନ୍ନତ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ପ୍ରତିପାଦନ କରିବାର୭୫ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏଇଥିୟରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨୮ ଟି ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ବିଭାଗ ଏବଂ ୧୭ ସ୍ୱ-ଆର୍ଥିକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି | ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୩ ଟି କଲେଜ ଏବଂ୩୭୩ ଟି ଅନୁବନ୍ଧିତ କଲେଜ ଓଡିଶାର ୯ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପିଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article