32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ସ୍ଲେନ୍ ମାଓବାଦୀ ଓଡିଶାରେ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ନେଇଥିଲେ ।

Must read

ବଳାଙ୍ଗିରି,ତା୨୮/୧୧; ଗୁରୁବାର ଦିନ ସ୍ଵାବିମାନ ଅଞ୍ଚାଲର ଜନ୍ତ୍ରି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟୋଟାଗୁଡା ଜଙ୍ଗଲ ନିକଟରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ସହ ବନ୍ଧୁକ ମୁକାବିଲାରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ମାଓବାଦୀ କିଶୋର ଛଦ୍ମନାମ ମାସା କବାସି ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ମାଲକାନଗିରି ଏସପି ହୃଷିକେଶ ଡି ଖିଲାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏସପି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛତିଶଗଡର ବସ୍ତର ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚାନ୍ଦମେଟା ଗାଁର କିଶୋର ୨୦୦୭ ରେ ନିଷିଦ୍ଧ ସିପିଆଇ (ମାଓବାଦୀ) ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡିଶା ସୀମା ସ୍ପେଶାଲ ଜୋନାଲ କମିଟି ର ସାମରିକ ପ୍ଲାଟୁନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆହତ ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାଡର, ଯାହାର ନାମ ସ୍ଵାବିମାନ ଆଞ୍ଚଲର ଯୋଡାମ୍ବୋ ଗାଁର ଲାଇକାନ ଛଦ୍ମନାମ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଗାଲୋରୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ଵାରା ଅପରେସନ କରାଯାଇଥିଲା।

ତାଙ୍କୁ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଛି। ଏନକାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥାନରୁ ଏକ ବିଶାଳ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ଗୁଳି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଏକେ ରାଇଫଲ, ତିନୋଟି ଏକେ ପତ୍ରିକା, ୪୦ ରାଉଣ୍ଡ ୭.୬୨ ମିଲିମିଟର ବଲ ଗୁଳି (ଲାଇଭ), ଗୋଟିଏ ରାଇଫଲ ବାୟୋନେଟ, ୧୧ ବୈଦୁତିକ ଡିଟୋନେଟର, ଦୁଇଟି ମୋଟରୋଲା ଯୋଗାଯୋଗ ସେଟ୍, ୱାକି ଟକି ଚାର୍ଜର, କ୍ୟାମେରା ଫ୍ଲାସ, ମାଓବାଦୀ ସାହିତ୍ୟ, ଔଷଧଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରବନ୍ଧ ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇଟି ରିମୋଟ |

ସଶସ୍ତ୍ର ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାଡରଙ୍କ ଗତିବିଧି ବିଷୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗୁପ୍ତଚର ଆଧାରରେ ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ (ବିଏସ୍ଏଫ୍), ଜିଲ୍ଲା ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ବାହିନୀ (ଡିଭିଏଫ୍) ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗ୍ରେହାଉଣ୍ଡର ଟିମ୍ ସହିତ ଏକ ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ମିଳିତ ଅପରେସନ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଗୁରୁବାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନବ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଗୋରାସେଟୁ କମ୍ପାନୀ ଅପରେଟିଂ ବେସ୍ ରୁ ସ୍ଵାବିମାନ ଅଙ୍କଲ | ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀକୁ ଦେଖି ମାଓବାଦୀମାନେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପରେ ଅଞ୍ଚଳ ଛାଡି ପଳାଇଥିଲେ। ହିଲାରି ଅନ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାଡର ମାନଙ୍କୁ ହିଂସା ପଥରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଓ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ଲାଭଜନକ ପୁନର୍ବାସ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପାଇବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article