32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଡିସେମ୍ବର ୧ ରୁ ଓଡିଶାର ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଡିସେମ୍ବର ୧ ରୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଖୋଲିବା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନାରେ ସମାନତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟଭାଗରେ କୋଭିଡ -୧୯ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ଵାରା ତାଜା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକାଡେମିକ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବାରେ ପ୍ରାୟ ଚାରିମାସ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଶେଷ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର କ୍ଲିନିକାଲ ତାଲିମରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପି.କେ ମହାପାତ୍ର କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କୋଭିଡ -୧୯ ଗାଇଡଲାଇନ ଏବଂ ଗୁଡ଼ିକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରି କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ୍ୟାସନାଲ ମେଡିକାଲ କମିଶନ (ଏନଏମସି) ଙ୍କ ସୁପାରିଶ ପରେ ନିଆଯାଇଛି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନର ବ୍ୟାଚ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟର କ୍ଲିନିକାଲ ତାଲିମରେ ବ୍ୟାଘାତକୁ ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ତାଲିମ ଶେଷ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ | ଡିସେମ୍ବର୧ ରୁ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ବ୍ୟତୀତ ଆୟୋଗ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୦-୨୧ ପାଇଁ ବିଳମ୍ବିତ ଏକାଡେମିକ ଅଧିବେଶନ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ, ପରୀକ୍ଷା ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ |

ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନାରେ ସମାନତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଣ-ବୂଝାମଣା ଯୋଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଲାଗୁ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରାଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ, ଯାହା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ସୂଚିତ ହେବ। ଯଦିଓ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଅଧିବେଶନ ଏକ ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶନରେ ବ୍ୟାପକ ଭିନ୍ନତା ଅଛି | ବେଳେବେଳେ ଏହା ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଳମ୍ବ ହୁଏ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ଦୋଷ ପାଇଁ କଷ୍ଟ ପାଆନ୍ତି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article