32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶା ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ।

Must read

ପୁରୀ,ତା ୨୭/୧୧;ଏହା ଏକ ସଂକେତ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଧିକ ସୁବିଧାଜନକ ସମୟରେ ଆସି ନ ପାରେ | ଏକ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଭାଇରାଲ୍ ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିଶ୍ଵଶ୍ୱରୀୟ ଭାଇଭଉଣୀମାନେ ଆଜି ଏକ ବିରଳ ଅବତାର – ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶା ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କୋଟି କୋଟି ଭକ୍ତଙ୍କ ସ୍ନାୟୁକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବାଲମ ପରି |

୨୫ ବର୍ଷ ପରେ, ପବିତ୍ର ତ୍ରିନାଥଙ୍କର ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ରୀତିନୀତି ଯାହା ପଞ୍ଚୁକା ସମୟର ଛଅ ଦିନ (କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶେଷ ପାଞ୍ଚ ଦିନ) ସହିତ ଚିହ୍ନିତ ବର୍ଷରେ ପଡେ, ଏହି ବର୍ଷ ଭକ୍ତି ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ୍ -୧୯ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ବିନା | ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିରଳ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶା ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଉପରେ ଭଣ୍ଡାର ମେକାପ, ଖୁଣ୍ଟିଆ ଏବଂ ସିଙ୍ଗହରୀ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ବିବାଦ ପରେ ପ୍ରାୟ ୩ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସେବାୟତଙ୍କ ଯୋଗଦାନକୁ ନେଇ ଏକ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଶାସନର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ସକାଳ ୪.୪୫ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଶା ରୀତିନୀତି ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବାଦା ଠାକୁର ବାଲାଭଦ୍ର ଏବଂ ମହାପ୍ରଭୂ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶା ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ ହେବାପରେ # ପୁରୀରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ପୁନର୍ବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଭଗବାନ ବାଲାଭଦ୍ର ଏବଂ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଶରୀରରେ ସୁସଜ୍ଜିତ ଶ୍ରୀ ଭୁଜା, ଶ୍ରୀ ପାୟାରା, ନାକୁଆସି, କର୍ନା କୁଣ୍ଡାଲା ଭଳି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପୋଷାକ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ଅଳଙ୍କାର ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଖୁଣ୍ଟିଆ ସେବାକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ | ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଭୁମାନେ ଯୋଦ୍ଧା ପରି ପରିହିତ ଶିକାରୀମାନଙ୍କ ରୂପରେ ସାକ୍ଷୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ହରଚାନ୍ଦୀ ସାହିରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଅଣାଯିବାକୁ ଥିବା ପବିତ୍ର ତ୍ରିନାଥକୁ ସଜାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପାରମ୍ପାରିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର;

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article