27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଓଡିଶା ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ତିନି ଗୁଣ କମ୍ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ତା;୨୭/୧୧; ଅନେକ ମହିଳା ସଂଗଠକ ତଥା ନାଗରିକ ସମାଜ ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ଅଭିଯାନରେ ପ୍ରାୟ୨୦,୦୦୦ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଓଡିଶାରେ ନିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସମାଜରେ “ସମାଜରେ ଲିଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ହିଂସାକୁ ସମାପ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ” କରିଥିଲେ। ଏହି ଜନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମହିଳା ସାମୂହିକ ମହିଲା ଶ୍ରମାଜୀ ମଞ୍ଚ, ଓଡିଶା ଶ୍ରମାଜୀ ମଞ୍ଚ ଏବଂ ଅଟମାଶକୀ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏକ ଅଂଶ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ (ଜାତିସଂଘ) ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଘରୋଇ ହିଂସାକୁ ଦୂର କରିବା ସମ୍ମିଳନୀକୁ ପାଳନ କରିଥାଏ, ଯାହା ନଭେମ୍ବର ୧୬ ରେ ପଡିଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ମାଷ୍ଟର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ସ୍କୋୟାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ବାର୍ତ୍ତା ସହିତ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ଧରିଥିଲେ। “ଆମ ସମାଜରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନେଇଥିଲୁ। ଏହା ଏକ ସମସ୍ୟା ଯେ ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଆମ ଚାରିପାଖରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛୁ ବୋଲି ଓଡିଶାର ମହିଲା ଶ୍ରମାଜୀ ମଞ୍ଚର ସଭାପତି ଶାନ୍ତି ଭୋଇ କହିଛନ୍ତି।

ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ହିଂସା ବିରୋଧରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ୧୬ ଦିନର ସକ୍ରିୟତା ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ, ଅଟମାଶକୀ ଟ୍ରଷ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଟ୍ରଷ୍ଟି ରୁଚି କାଶ୍ୟପ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଶପଥ ନେଇଛୁ ଯେ ମହିଳାମାନେ ନୀରବତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାରେ ଦୃଢ ସହଯୋଗୀ ହେବେ। ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ” ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କୋଭିଡ -୧୯ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଘରୋଇ ହିଂସା ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ହ୍।ଟସ୍ ଆପ୍ ନମ୍ବର ଲଞ୍ଚ କରିବା ଭଳି ଓଡିଶା ସରକାର ଦାବି କରି ଏହି ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି। ଅନ୍ୟ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସା ସହ ଜଡିତ ଏକ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର ୧୧ଜାରି କରିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଜାତୀୟ ଅପରାଧ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ (ଏନସିଆରବି) ର ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପରାଧ ଯେତେ ଦୂର, ଦେଶର ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା “ଛାୟା ଭିନ୍ନତା” ହାସଲ କରିଛି।

ସେମାନେ ଏନସିଆରବି ରିପୋର୍ଟକୁ ଦର୍ଶାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ୯୧.୩ ଅପରାଧ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହାର ୮.୩ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ସେହିପରି, ସଦ୍ୟତମ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ ରେ ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସାଇବର ଅପରାଧ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୭୬% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥିସହ, ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ୨୦୧୮/୧୯ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାମାନେ ପ୍ରାୟ ତିନି ଗୁଣ କମ୍ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଏକ ଚିନ୍ତାଜନକ ଧାରା ବୋଲି ସିଭିଲ୍ ସୋସାଇଟି କମ୍ୟୁନିକରେ କୁହାଯାଇଛି। “ମହିଳାମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଦକ୍ଷ କର୍ମଜୀବୀ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ନେତୃତ୍ୱ ତଥା ରାଜନୈତିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ପୋଷାକର ସଦସ୍ୟମାନେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article