27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ବାଇଡେନ ସମ୍ପ୍ରତି ବିବୃତ୍ତିରେ, ଭାରତ ପ୍ରତି ଆମେରିକାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ |

Must read

ଆମେରିକା ୨୫/୧୧: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମନୋନୀତ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ନିକଟତମ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ପରାମର୍ଶଦାତା ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ସୋମବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ସଚିବ ଏବଂ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଜେକେ ସଲିଭାନ୍ଙ୍କୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ପୂର୍ବତନ ଡେପୁଟି ସେକ୍ରେଟେରୀ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍, କ୍ଲିଣ୍ଟନ୍ ପ୍ରଶାସନ ସମୟରେ ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ବିଭାଗରେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସଲିଭାନ୍, ୪୩ ବର୍ଷ, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନଙ୍କ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବରେ ବ୍ଲିଙ୍କେନଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ହିଲାରୀ କ୍ଲିଣ୍ଟନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟ ବିଭାଗରେ ନୀତି ଯୋଜନାର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। “ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଗଭୀର କରିବା ଏକ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା ହେବ। ଏହା ସାଧାରଣତ ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଚାହୁଁଥିବା ପ୍ରକାରର ଆଦେଶ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଏହା ନ୍ୟାୟପୂର୍ଣ୍ଣ, ସ୍ଥିର ଏବଂ ଆଶା କରୁଛି ଦିନକୁ ଦିନ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଏବଂ ଏହି ବୃହତ ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ଆହ୍ .ାନର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା କ୍ଲିଣ୍ଟନ ପ୍ରଶାସନ, ବୁଶ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପରେ ଓବାମା-ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନକୁ ଫେରି ରିପବ୍ଲିକାନ ଏବଂ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପ୍ରଶାସନର ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଉପରେ ହୋଇଛି। ବିଡେନଙ୍କ ଯୋଗଦାନ: ବୁଶ୍ ପ୍ରଶାସନ ସମୟରେ, ସେତେବେଳେ ସିନେଟର ବିଡେନ ସେହି ପ୍ରଶାସନ ସହ ସହଭାଗୀ ହୋଇ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଣବିକ ସହଯୋଗ ଚୁକ୍ତି, ଆମେରିକା ସିନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୨୩ ଚୁକ୍ତିନାମା ସାଧାରଣତ ଆମ ସମ୍ପର୍କକୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗ: ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଓବାମା ପ୍ରଶାସନ ଭାରତକୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଭାଗୀ କରିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଆମେରିକାର ପ୍ରଶାସନ ଏହାର ପାରମ୍ପାରିକ ଭାଗୀଦାରୀ ବାହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଉପଦେଶଟି ଥିଲା |

“ଆମର ନିଜ ପ୍ରଶାସନରେ, ଓବାମା-ବିଡେନ୍ ପ୍ରଶାସନ ସମୟରେ ଉଭୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଂଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଏବଂ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ପ୍ରୟାସରେ ଠୋସ୍ ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଏହି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ଥିଲା | ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଧାରଣା ଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମିଳିତ ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିଥିଲେ। ଆମେ ଭାରତକୁ ତଥାକଥିତ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗୀ କରିଛୁ ବୋଲି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ୟାରିସ୍ ପ୍ୟାକ୍: “ସେହି ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରି ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କଲା, ଅନୁମାନ କ’ଣ? ଏହା ପରେ ଆମେ ଭାରତକୁ ମନାଇବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲୁ ଯେ ଏହା ପ୍ୟାରିସ୍ ଜଳବାୟୁ ଚୁକ୍ତିରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେଲେ ଏହା ଅଧିକ ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ହେବ। ଆମେ ସଫଳ ହେଲୁ… ଏହା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ପ୍ରୟାସ କିନ୍ତୁ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ ଭାରତରେ ଆମର ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସର ଅନ୍ୟତମ ନେତା ଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ତାହା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରତିଫଳନ, ଏହି ଚୁକ୍ତିର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଭାରତ ବିନା ଆମେ ସାଧାରଣ ବିଶ୍ଵର ଆହ୍।ନ ସମାଧାନ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article