27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଏୟାର ବବୁଲ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଭାରତ, ସାଉଦି ଆରବ ଆଲୋଚନା ।

Must read

ଚେନ୍ନାଇ,ତା,୨୫/୧୧: ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ଯାତ୍ରାକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ଏୟାର ବବୁଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ରିୟାଦରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସର ଏକ ଟୁଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏୟାର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟର ଜେନେରାଲ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳର ଜେନେରାଲ୍ ଅଲ୍ଲି ରାଜବ, ବିଭିନ୍ନ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ସାଉଦି ପରିବହନକାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ସହ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କିପରି ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଏୟାର ବବୁଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସାଉଦି ଆରବ। ଦେଶରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ବଢିବା କାରଣରୁ ସାଉଦି ଆରବ ଭାରତକୁ ଏବଂ ବିମାନରୁ ସମସ୍ତ ବିମାନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଉଦି ଆରବ ଭିସା ଧରିଥିବା କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଏନଆରଆଇ ଦୁବାଇ ଦେଇ ସେଠାରେ ଉଡ଼ୁଛି। ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗମନାଗମନ କିମ୍ବା ଭିସା ପରିଦର୍ଶନ କରି ଦୁବାଇରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ସାଉଦି ଆରବ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ପାଇବାକୁ ପଡିବ | ତାମିଲନାଡୁର ବୈଧ କାର୍ଯ୍ୟ ଭିସା ଥିବା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସିଧାସଳଖ ସାଉଦି ଆରବ ଯାତ୍ରା କରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ପରିବହନ ବବୁଲଗୁଡିକ ହେଉଛି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସାମୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଯେତେବେଳେ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ନିୟମିତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଏ ସେତେବେଳେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଯାତ୍ରୀ ସେବା ପୁନଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା |

ସେମାନେ ପ୍ରକୃତିର ପାରସ୍ପରିକ, ଅର୍ଥାତ୍ ଉଭୟ ଦେଶରୁ ବିମାନ ସେବାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସୁବିଧା ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି | ଆମେରିକା, ଜର୍ମାନୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ବ୍ରିଟେନ, କାନାଡା, ମାଲଦ୍ୱୀପ, ୟୁଏଇ, କାତାର, ବହାରେନ, ନାଇଜେରିଆ, ଇରାକ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଜାପାନ ସମେତ ୨୨ ଟି ଦେଶ ସହିତ ଭାରତର ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ରହିଛି। ଏୟାର ବବୁଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ବିମାନଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଯେଉଁଠାରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଦୂତାବାସରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article