27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ୟୁପି “ଆନ୍ତ – ବିଶ୍ୱାସ ବିବାହ” ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି ।

Must read

ଉତରପ୍ରଦେଶ,ତା,୨୫/୧୧; ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ଥିବା “ବେଆଇନ ଧାର୍ମିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ” ଏବଂ “ଆନ୍ତ – ବିଶ୍ୱାସ ବିବାହ” ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାବିନେଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଅର୍ଡିନାନ୍ସ ସଫା କରିଛି। “ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଦ୍ୟା ବିର୍ଦ୍ ଧର୍ମ ଧର୍ମ ସମ୍ୱାରିଭର୍ଟନ୍ ପ୍ରତୀକ ଆଦିଶ ୨୦୨୦” (ବେଆଇନ ଧାର୍ମିକ ରୂପାନ୍ତର ନିଷେଧ) ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ “ଝିଅର ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା” ତେବେ “ବିବାହ” ଘୋଷିତ ହେବ। ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆଇନର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଏହା ଜଣାପଡେ ଯେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ “ଜବରଦସ୍ତ, ଅତ୍ୟାଚାର କିମ୍ବା ପ୍ରତାରଣା ମାଧ୍ୟମରେ” କରାଯାଇଥାଏ, ତେବେ ଏହି ଅପରାଧ ଜାମିନ ପାଇବ ନାହିଁ। ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନ୍ୟାୟ, ବିଶେଷକରି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ଲୋକ ବୋଲି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସରକାରୀ ମୁଖପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି।

“୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଜବରଦସ୍ତ ରୂପାନ୍ତର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ପ୍ରତାରଣା, ମିଥ୍ୟା, ବଳ ଏବଂ ଅସାଧୁତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଧାର୍ମିକ ରୂପାନ୍ତର କିପରି କରାଯାଏ ତାହା ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଅଟେ ଏବଂ ଏ ବାବଦରେ ଏକ ଆଇନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆଇନରେ ୧ ରୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ରହିଛି। ଯଦିଓ, ଯଦି ମହିଳା ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି କିମ୍ବା ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି କିମ୍ବା ନାବାଳିକା, ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ୩ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ ଯାଇପାରନ୍ତି, ସର୍ବନିମ୍ନ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଅବଧି ୫୦,୦୦୦ ରୁ ଜୋରିମାନା ସହିତ ୩ ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ |

“ଯଦି କେହି ବିବାହ ପରେ ନିଜ ଧର୍ମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଦୁଇ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଯଦି ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ୟୁପି ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ଆୟୋଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ‘ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଫ୍ରିଡମ୍ ଅଫ୍ ଧର୍ମ ଆକ୍ଟ, ୨୦୧୯’ ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ସହିତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ଯେ “ବିବାହର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କରାଯାଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଶୂନ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଏବଂ ଶୂନ୍ୟ। ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ହରିୟାଣା ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ଯାହା ସେମାନେ “ପ୍ରେମ ଜିହାଦ” ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ବିରୋଧୀ-ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଏବଂ ଦେଶରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ବିଭେଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ପ୍ରୟାସ ବୋଲି ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article