27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ପାକ୍ ର ମିଲିୟନ୍ ବିଦ୍ରୋହ, ଡୋଭାଲଙ୍କ ‘ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅପରାଧ’ ତତ୍ତ୍। |

Must read

ନୂଆଦିଲୀ,ତା,୨୫/୧୧; ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଭାରତ ଆତଙ୍କବାଦ ରପ୍ତାନିରେ ପାକିସ୍ତାନର ନିରନ୍ତର ରପ୍ତାନି ଶେଷ କରିଆସୁଛି, ଯେଉଁ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ଏହା ଉଭୟ ତୁଳନାତ୍ମକ ତଥା ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ସୁବିଧା ଉପଭୋଗ କରିଛି। ଆତଙ୍କବାଦକୁ ରାଜ୍ୟ ନୀତିର ଏକ ଉପକରଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରି ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇ ଭାରତ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବଡ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତରେ ଏକ ମାନକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିଥିଲା: ସରକାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଟିଭିରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସେହି ମୁଦ୍ରାରେ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ସରକାରୀ ରଣନୀତିଜ୍ଞଙ୍କୁ କହିଥଲେ। ଏହି ଅବାଞ୍ଛିତ ପରାମର୍ଶର ମାନକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେଉଛି ଯେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ତରକୁ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକୃତ କାରଣ ହେଉଛି ଭାରତ କେବଳ ଲିଭରେଜ୍, କ୍ଷମତା ଏବଂ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଗଢିବାରେ ବ୍ୟଗ୍ର ନୁହେଁ ଯାହା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀକୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆଘାତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାନ୍ତା ଯେଉଁଠାରେ ଏହା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ପାକିସ୍ତାନୀମାନେ ଏହା କହୁଛନ୍ତି। କିଛି ସମୟ ହେଲା ପାକିସ୍ତାନୀ ମାନେ ଭାରତକୁ ଏପରି ସମସ୍ୟାରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ପ୍ରକୃତରେ ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ନିଜର ଫ୍ଲର୍ଟେସନର ଫଳାଫଳ ଏବଂ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ତଥା ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ଉପକରଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି। ତେବେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନର ଅଭିଯୋଗକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଦୃଢପ୍ରମାଣ ନାହିଁ,

ଯଦି କୌଣସିବ୍ୟକ୍ତି ପଲ୍ପ-ଫିକ୍ସନ୍ ଡୋସିଅର୍ ଗ୍ରହୀତା ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, କିମ୍ବା ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସାହିତ୍ୟ ସାହିତ୍ୟକୁ ପାକିସ୍ତାନ ନିକଟରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲା। ଯଦି ପାକିସ୍ତାନୀ ‘ଡୋସିଅର୍’କୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମୂଲ୍ୟରେ ନିଆଯାଏ, ତେବେ ଲାଗିବ ଯେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଫେରସ୍ତଠାରୁ ଅଧିକ ଦେଇଛି। ସେହି ଶତାବ୍ଦୀର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୁପ୍ତଚର ଇଞ୍ଜିଜିନିୟରିଂ ନୁହେଁ – ପାକିସ୍ତାନର ରଣନୈତିକକ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଏହାର ଘାତକ ଶତ୍ରୁରେ ପରିଣତ କରି ପାକିସ୍ତାନରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ପୋକସ୍ ଚମତ୍କାର ଭାବେ ସଫଳ ହୋଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article