23 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭାରତୀୟ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ମାଲିକାନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ।

Must read

ନୂଆଦିଲୀ,ତା,୨୫/୧୧; ଭାରତର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ୱାର୍କିଂ ଗ୍ରୁପ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହେବା ସହିତ ଅନେକ ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିଛି | “ଭାରତୀୟ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ମାଲିକାନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ ଢାଞ୍ଚା ସମୀକ୍ଷା କରିବା” ପାଇଁ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା ଅନେକ ସୁପାରିଶ ଦାଖଲ କଲା, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଅନେକ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା | ବୃହତ କର୍ପୋରେଟ୍ / ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ହାଉସ୍ ଗୁଡିକ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ପ୍ରୋତ୍ସାହକ ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ସହିତ ଏହା କରିବାକୁ ପଡିଲା | ଲିଙ୍କଡଇନରେ ପ୍ରକାଶିତ ମିଳିତ ଲେଖାରେ ପୂର୍ବତନ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ରଘୁରାମ ରାଜନ ଏବଂ ଆରବିଆଇର ପୂର୍ବତନ ଡେପୁଟି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଭାଇରାଲ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରି ଏହାକୁ ଏକ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

ରାଜନ ଏବଂ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି (ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର / ସରକାରୀ-ମାଲିକାନା) ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ବର୍ତ୍ତମାନର ଢାଞ୍ଚାରେ ଗରିବ ଶାସନକୁ ଶିଳ୍ପ ଗୃହଗୁଡିକର ମାଲିକାନାର ଏକ ବିବାଦୀୟ ଢାଞ୍ଚା ସହିତ ବଦଳାଇବା ଏହା ‘ପେନ୍ ଜ୍ଞାନୀ ପାଉଣ୍ଡ୍ ମୂର୍ଖତା’ ହେବ। ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ଦେଶରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ | ସ୍ଵାଧୀନତା ପରେ ଭାରତର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ମାଲିକ ହୋଇଥିଲେ, ଫଳସ୍ୱରୂପ “କିଛି ବ୍ୟବସାୟିକ ପରିବାର ହାତରେ ସମ୍ବଳର ଏକାଗ୍ରତା” ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା | “ବ୍ୟାଙ୍କ ରୁଣର ଏକ ବ୍ୟାପକ ବିସ୍ତାର, ଏହାର ଅପବ୍ୟବହାରକୁ ରୋକିବା, ଏକ ବୃହତ ପରିମାଣର ରୁଣ ପ୍ରବାହକୁ ପ୍ରାଥମିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପଠାଇବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପକରଣ ଭାବରେ ପରିଣତ କରିବା” ପାଇଁ

ସରକାର ୧୯୬୯ ମସିହାରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଜାତୀୟକରଣ କରିଥିଲେ (୧୪ ବ୍ୟାଙ୍କ) ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ୧୯୮୦ ରେ (୬ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ) | ୧୯୯୦ ଦଶକର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉଦାରୀକରଣ ସହିତ ଅର୍ଥନୀତି ରୁଣ ଆବଶ୍ୟକତା ବଞ୍ଚିଲା ଏବଂ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ପୁନର୍ବାର ଚିତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ | ଯେହେତୁ ଚାର୍ଟ ଦର୍ଶାଏ, ଏହା ରୁଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଏକ ସାଲ୍ୟୁଟାରୀ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା | ତଥାପି, ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପରେ ମଧ୍ୟ, “ଭାରତରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ମୋଟ ବାଲାନ୍ସ ସିଟ୍ ଜିଡିପିର ୭୦ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ଅଟେ, ଯାହା ବିଶ୍ଵର ସାଥୀମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍” ଯେପରିକି ଚାଇନା, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଅନୁପାତ ୧୭୫ ପାଖାପାଖି ଅଛି | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ରୁଣ ଜିଡିପିର ମାତ୍ର ୫୦% ଅଟେ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍, ଜାପାନ, ଆମେରିକା ଏବଂ କୋରିଆ ଭଳି ଅର୍ଥନୀତିରେ ଏହା ୧୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଟେ। ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ବଞ୍ଚୁଥିବା ଅର୍ଥନୀତିର ରୁଣ ଚାହିଦା ପୂରଣ ପାଇଁ ଭାରତର ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି। ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦୦ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଛି | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ଖର୍ଚ୍ଚଦାୟକ ଅଟେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article