23 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ସୁଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ରୀୟତା ।

Must read

ନୂଆଦିଲୀ,ତା.୨୫/୧୧; ସଂସଦୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଶକ୍ତି ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି। ବିଧାନସଭା ହେଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ନାଗରିକଙ୍କ ସାର୍ବଭ ମତ୍ୱ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥାଏ; କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ହେଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରକୃତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦୈନନ୍ଦିନନ୍ଦିନ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଦେଶକୁ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି | ବହୁମତ ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ରାଜନୈତିକ ସମନ୍ୱୟ ବା ଦଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି; ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ଉଭୟ ନୀତି ପ୍ରଣୟନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ଏବଂ ଏକ ନୀତି ନିର୍ବାହକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ; ସମ୍ବିଧାନର ଢାଞ୍ଚାରେ ଏହି ଅଧିକାରର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ନଜର ରଖିଛି; ବଡ ବ୍ୟବସାୟର ପ୍ରାଥମିକତା ଅଛି, ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ପାଣ୍ଠି ମାଧ୍ୟମରେ, ପ୍ରାୟତ ନୀତି ଉପରେ ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏକ ଜଗୁଆଳିର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରେ; ଏବଂ ନାଗରିକ ସମାଜ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ୱାର୍ଥ ସହିତ ସଂଗଠିତ ନାଗରିକଙ୍କ ମତକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ ଯାହା ଗଭୀର ବୈଧପାଇଁ ଶୁଣିବାକୁ ଏବଂ ସ୍ଥାନିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଜଣେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଥାଆନ୍ତି, ଯିଏ ଏହି ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସ ଏବଂ ଶକ୍ତି ସାଇଟଗୁଡିକ କିପରି ପରିଚାଳନା କରିବେ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ବୁଝାମଣା ଥିଲା, ଏହା ଥିଲା ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ | ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର କ୍ଷତି ହେଉଛି ନିକଟ ଅତୀତରେ ଭାରତର ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଓଲ୍ଡ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ |

ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆହୁରି ଗଭୀର କାରଣ କଂଗ୍ରେସ ଲଗାତାର ଦୁଇଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଏକାଧିକ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରିଯିବା ପରେ ନେତୃତ୍ୱକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାର୍ଥ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଯିଏ ଦଳର ଶକ୍ତି ଉପକରଣ ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ଦଳ ତଥା ଏହାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସମର୍ଥକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଗଚାଷୀଙ୍କୁ ସେତୁ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥିଲା। ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଭାରତୀୟ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିରୋଧ କରୁଥିବାବେଳେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ସଂସଦରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପରି ଯେଉଁମାନେ ସେହି କଷ୍ଟ ସମୟରେ ଦାନ୍ତ କାଟୁଥିଲେ ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା, ପଟେଲ ଶୀଘ୍ର ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ସେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପରିବାର ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରହିବେ। କିନ୍ତୁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମୟରେ ପଟେଲ କ୍ଷମତାର ଗତିଶୀଳତା ବୁଝିବାଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଯୁକ୍ତ ସଂସଦୀୟ ସଚିବମାନଙ୍କ ଟ୍ରାଇକର ଏକ ଅଂଶ ଗଠନ କରିଥିଲେ।

ଏଠାରେ ପଟେଲ ଶକ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବୁଝିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ୪୦୦-ପ୍ଲସ୍ ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ; ସେ ସଂସଦର ଶକ୍ତି ଦେଖିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ବିରୋଧୀ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ଥିଲେ; ଯୁବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଉଦୀୟମାନ ବିଦ୍ରୋହ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଦଳ ସଂଗଠନକୁ ଏକାଠି ରଖିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଖିଥିଲେ; ଧର୍ମ ଏବଂ ଜାତିରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ପ୍ରତିବାଦକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ରାଜନୀତିକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଥିବାର ସେ ଦେଖିଥିଲେ (ତାଙ୍କ ଘର ଗୁଜୁରାଟ ମଧ୍ୟ ଏକ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ତଥା ଜାତି ସଂଘର୍ଷର ସ୍ଥାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଏକ ପରିଚିତ ଅଞ୍ଚଳ)। ଏଠାରେ ସେ ପାର୍ଟୀ ମଧ୍ୟରେ ଆଜୀବନ ନେଟୱାର୍କ ଗଠନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ନେହେରୁ-ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଆହୁରି ଗଭୀର ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଦାନ୍ତ କାଟନ୍ତି, ତେବେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ହିଁ ପଟେଲ ନିଜେ ଆସିଥିଲେ। ପୁଣିଥରେ, ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ ପରି, ୧୯୯୦ଦଶକ ତଥା ୨୦୦୦ ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ସଙ୍କଟରେ ପଡିଥିଲା ​​- ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ଦଳ ଭିତରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସମ୍ମାନ ହାସଲ କରିପାରି ନଥିଲେ;

ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ କ୍ଷମତାରେ ଥିଲେ ଏବଂ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲେ; ପଟେଲଙ୍କ ଘର ରାଜ୍ୟ ଗୁଜୁରାଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଦୃଢସ୍ଥିତିରେ ଥିଲା, ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ ପୋଲାରାଇଜେସନର ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ପଟେଲ ନିଜେ ତାଙ୍କ ମୁସଲମାନ ପରିଚୟ ବିଷୟରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଚେତନ ହୋଇଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିପାରେ ବୋଲି ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଭାବିଥିଲେ। ଏବଂ ସେତେବେଳେ ଯେତେବେଳେ ପଟେଲ ପୂର୍ବ ଅଢେଇ େଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସେ ବିକଶିତ କରିଥିବା ସମସ୍ତ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ପାୱାର ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସର ଗୋଟିଏ ଉପାଦାନ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ (ମନମୋହନ ସିଂ) ଅନ୍ୟ ଏକ ଗଠନ କରୁଥିବା ଦଳ ସଭାପତି (ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ) ଙ୍କ ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ ଅସାଧାରଣ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସୁସ୍ଥ କି ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ କି ନୁହେଁ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଭିନ୍ନ ମତ ଥାଇପାରେ – କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଥାନ୍ତା, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଭିଗେଟ୍ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଦଳରୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ମେସେଞ୍ଜର ଖେଳିବା ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article