27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

କେବଳ ଖୁଚୁରା ଦୋକାନରେ ପଲିଥିନ୍ ଚଢ଼ଉ ।

Must read

କଟକ,୨୫।୧୧ ସହରର ପ୍ରତିଦୋକାନରେ ଏବେ ମିଳୁଛି ପଲିଥିନ୍ ।ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଫଳ ଦୋକାନରୁ ଆରମ୍ଭକରି ବଡ଼ବଡ଼ ଦୋକାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ; ସବୁଠିଯାହାକୁ ଯେତେ ପଲିଥିନ୍ ମିଳୁଛି ।ଚଳିତବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ସିଏମ୍ସି ପକ୍ଷରୁପଲିଥିନ ଚାଉ ବନ୍ଦ ଥିବାବେଳେ ଏବେଗତ ଦୁଇଦିନରେ ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ପଲିଥିନଚଢ଼ାଉ କାମ ଅ ।ଆହୋଇଛି । ମାତ୍ରସିଏମ୍ସି ଓ ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଚଳିତବର୍ଷଅକ୍ଟୋବର ଓ ନଭେମ୍ବର ମାସ ମଧ୍ୟରେଏକାଧିକ ନକଲି ମସଲା କମ୍ପାନି ଉପରେଚଢ଼ାଉ କରିଥିବାବେଳେ ପଲିଥିନପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ କମ୍ପାନିରେ ହାତମାରୁ ନଥିବାଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସିଏମ୍ସି ପକ୍ଷରୁଗତକାଲି ପିଠାପୁର ଅଞ୍ଚଳରୁ ଚାଉକରାଯାଇ ୫ କୁ୍ୟଣ୍ଟାଲ ପଲିଥିନ ଜବତକରାଯିବା ସହିତ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଜିସେହିପରି ବାଦାମବାଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଢ଼ାଉକରାଯାଇ ୨ କୁ୍ୟଣ୍ଟାଲ ପଲିଥିନ ଜବତଓ ୧୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍ ଆଦାୟକରାଯାଇଛି ।

ସିଏମ୍ସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସହରମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଦୋକାନରେ ପଲିଥିନ୍ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରଖୁଥିବା ବେଳେ ପଲିଥିନକମ୍ପାନିରେ ହାତ ମାରୁ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗହୋଇଛି । ଜଗତପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବାପଲିଥିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ କମ୍ପାନି ଉପରେମହାନଗର ନିଗମ ଓ ପୁଲିସ ତରଫରୁକେବେ ଚାଉ କରାଯିବ ତାହା ଏବେସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇଛି ।ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର୨୦୧୮ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରୁ ପଲିଥିନ ଓପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବିକ୍ରି ଓ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୯ରେଏହାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ଭାବେ ପାଳନକରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯିବା ସହିତସିଙ୍ଗଲ୍ ୟୁଜ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର ଉପରେକଟକଣା ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରଠାରୁ ଗତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର, ନଭେମ୍ବରମାସରେ ସିଏମ୍ସି ପକ୍ଷରୁ ସହରର ବିଭିନ୍ନଅଞ୍ଚଳରେ ପଲିଥିନ ଚାଉ ଜୋରଦାରକରାଗଲା ।

ଏପରିକି ଅକ୍ଟୋବର ୧ରେଅର୍ଥାô ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ପୂର୍ବଦିନମାଲଗୋଦମର ତିନିଟି ବ୍ୟବସାୟପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ପଲିଥିନ ଚାଉ କରାଯାଇ୨୨ କୁ୍ୟଣ୍ଟାଲ ପଲିଥିନ ଜବତହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଦୁଇମାସରେ ୩୦କ୍ୟୁଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ପଲିଥିନ ଜବତକରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାଜରିମାନା ଆଦାୟ ହୋଇଥିଲା । ଗତବାଲିଯାତ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ପେରନିଗମ ପକ୍ଷରୁପଲିଥିନ ଚଢ଼ାଉକୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ବାଲିଯାତ୍ରାପରଠାରୁ ପଲିଥିନ ଚାଉ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବନ୍ଦରହିଥିଲା । ମାତ୍ର ଗତ ଦୁଇଦିନରେସିଏମ୍ସି ସହରର ଛୋଟ ବଡ଼ ଦୋକାନରୁ୭ କୁ୍ୟଣ୍ଟାଲ ପଲିଥିନ ଜବତ କରାଯିବାସହିତ ୪୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନାଅ ।ଦାୟ କରିଛି । ନିଗମ ଓ ପୁଲିସପ୍ରଶାସନ କେବଳ ସହରର ଦୋକାନରେପଲିଥିନ ଚାଉ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହାପ୍ରସ୍ତୁତକାଣୀ କମ୍ପାନି ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article