27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

କୋନାର୍କ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଯୋଜନା ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା ।

Must read

କଟକ,ତା୨୨/୧୧;କୋଭାର୍ଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଡିସେମ୍ବର ୧ ରୁ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋନାର୍କ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଲୁକା କଳା ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ବ୍ରୁଣ୍ଡାବାନ୍ ଦାସ ଅଜାଦ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଅଜାଦଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଶିବଶଙ୍କର ମହାନ୍ତି ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ମହମ୍ମଦ ରଫିକ୍ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବିଶ୍ୱନାଥ ରଥଙ୍କ ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ ପିଏଲ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ମଙ୍ଗଳବାର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଆବେଦନପତ୍ର ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଆବେଦନରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଅଜାଦ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଲୋଡିଛନ୍ତି। ଆବେଦନକାରୀ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ସମାବେଶରେ କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିବାର ବଡ଼ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ବିଶେଷ କରି ଯେତେବେଳେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଶୀତ ସମୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କରୋନାଭାଇରସ୍ ତରଙ୍ଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି। ଅଜାଦ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରିବା ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବଶେଷ କୋଭିଡ -୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବ ଯାହା ବୃହତ ସାମାଜିକ, ରାଜନୈତିକ, କ୍ରୀଡା, ମନୋରଞ୍ଜନ, ଏକାଡେମିକ୍, ସାଂସ୍କୃତିକ, ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବ।

ନୃତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ନାଟାମାଣ୍ଡପ ଉପରେ ଖୋଲା ଆକାଶରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହା ନିକଟରେ ଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରଭଗା ବେଳାଭୂମିରେ ବାଲୁକା କଳା ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। କୋଭିଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟରେ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହେବ ବୋଲି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ଜଣାଶୁଣା କଳାକାରମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ | ସେହିଭଳି ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ବେଳାଭୂମିରେ ୨୦ ଟି ବାଲୁକା କଳା ଷ୍ଟଲ୍ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ଭାରତୀୟ ବାଲୁକା କଳାକାରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article