27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଓଡ଼ିଶାର ବୋଣ୍ଡା ଜନଜାତି ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ସମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

Must read

ମାଲକାନଗିରୀ,ତ।.୨୨/୧୧; ଓଡିଶାର ପାହାଡ଼ିଆ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ଠାରୁ ୩୫୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଏବଂ ଏହାର ବାସିନ୍ଦା ମାନେ ମଧ୍ୟ – ବଣ୍ଡାସ୍, ଏକ ବିଶେଷ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଆଦିବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀ, ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତଠାରୁ ଦୂରରେ ସେମାନଙ୍କ ନିଛାଟିଆ ଜୀବନ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ତଥାପି, ପ୍ରବେଶ ଅଭାବରୁ ଯୁବକ ବଣ୍ଡାସଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଦୂର ସହରରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଚାକିରି ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିଷ୍ଟାଇନ୍ ହାମଲେଟ୍ ଛାଡିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ | କରୋନାଭାଇରସ୍ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ‘ଦୁଖ’ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ସୋମବରୀ ମୁଦୁଲି, ୬୦ ବର୍ଷ, ତାଙ୍କ ଗାଁଠାରୁ ୮୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଥରେ | ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ତାଙ୍କର ୧୬ ବର୍ଷର ଝିଅ ଗୁରୁବାରୀ ରାଜ୍ୟ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରି ବିଶାଖାପାଟନମରେ ଥିବା ପ୍ରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କାରଖାନାରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ | କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ଗୁରୁବାରୀ ମାସକ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଏକକ କୋଠରୀ କୁଟୀର ଛାଡିଥିଲେ।

ତାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀରେ ପ୍ରଦନ ବଟ୍ରି, ୧୬, ଏବଂ ୧୭ ବର୍ଷର ଖୁଜୀ ସିସା ମଧ୍ୟ ତାଲା ପକାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଦୁଖ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣର ବିବ୍ରତ ଧାରା କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ପୂର୍ବରୁ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ବଣ୍ଡା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧରିଛି | ଆଣ୍ଡ୍ରାହଲର ବାସିନ୍ଦା ସାଦା ହଣ୍ଟାଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ସମୟରେ ଅନଲାଇନ୍ ସୁବିଧା ଅଭାବରୁ ଛାତ୍ରମାନେ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିପାରିନଥିବାରୁ ମାସ ମାସ ଧରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବସିଥିଲେ। “ସେମାନେ ଶ୍ରମ ଏଜେଣ୍ଟମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା କ୍ଷଣି ସେମାନେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇ ନଥିଲେ। ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନରେ ପରଦାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ | ଅର୍ଜୁନ ସିସା (କ୍ଲାସ୍ ୮) ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ସିସିଆ (କ୍ଲାସ୍ ୯) କାମକୁ ଯାଇ ସାରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ହନ୍ତଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍କୁଲ ଛାଡୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ତାଲିକା ବଞ୍ଚୁଛି। ବଜାର ବନ୍ଦ | ଯଦିଓ ମହାମାରୀ ବଣ୍ଡାସ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନଥିଲା କାରଣ ସେମାନେ ପ୍ରାୟତ ସରକାରୀ ଖାଦ୍ୟ ସବସିଡି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି, ତଥାପି ଅନେକ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଚାଷ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରୟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲେ କାରଣ ସାପ୍ତାହିକ ବଜାର ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ମାସ ମାସ ଧରି ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ​​|

“ମୁଁ ବହୁ ପରିମାଣରେ କାଜୁ ବାଦାମ ବିକ୍ରି କରେ ଯାହା ବର୍ଷସାରା ଆମର ନଗଦ ଆବଶ୍ୟକତାର ଯତ୍ନ ନିଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆମର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଅଧିକ ନଗଦ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ମୋ ଝିଅକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବାକୁ ପଡିଲା ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ମୁଦୁଲି କହିଛନ୍ତି। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ପୂର୍ବତନ କଲେକ୍ଟର ମନୀଷ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଦୁଖଦାୟକ କିମ୍ବା ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ନହୁଏ ସେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶାସନ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାରେ ରୋକି ପାରିବେ ନାହିଁ। “ଅନନ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ପରମ୍ପରାକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ ବଣ୍ଡାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସତର୍କ ଯଦି ଶସ୍ତା ଶ୍ରମ ପାଇଁ ବଣ୍ଡାଙ୍କୁ ନିଆଯାଉଛି ତେବେ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି। ଉଚ୍ଚଭୂମି ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଥିବାରୁ ୧୯୭୬-୭୭ ମସିହାରେ ବଣ୍ଡାର କେନ୍ଦ୍ରିତ ବିକାଶକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଏକ ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ବୋଣ୍ଡା ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି (ବିଡିଏ) ସମୁଦାୟ ଚାରୋଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ୩୨ ଟି ବାସସ୍ଥାନ (ମୁଦୁଲିପଡା ଅଧୀନରେ ୨୧, ଆଣ୍ଡ୍ରାହଲ ଅଧୀନରେ ୯ ଏବଂ ରସବେଦା ଏବଂ ବାଦଡୁରାଲ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ଗୋଟିଏ ବାସସ୍ଥାନ) କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି। ମାଲକାନଗିରିର ଉଚ୍ଚସ୍ଥାନରେ ୧,୯୧୯ ବଣ୍ଡା ପରିବାର ବାସ କରନ୍ତି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article