27 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ଆମେ ‘ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ’ରେ ବିଶ୍ଵାସ କରୁ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ‘ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ’ ପାଇଁ ଏକ ମଜବୁତ ପିଚରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିନେ କରାଚି ଭାରତର ଅଂଶ ହେବ। ମୁମ୍ବାଇରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବା ପରେ ଫଡନାଭିସ୍ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ଶିବସେନା କର୍ମଚାରୀ ଏକ ମିଠା ଦୋକାନର ମାଲିକଙ୍କୁ ଦୋକାନ ନାମରୁ ‘କରାଚି’ ଶବ୍ଦ ଛାଡିବାକୁ କହିଥିଲେ କାରଣ ଏହା ପାକିସ୍ତାନୀ ସହର ଅଟେ। ଆମେ ‘ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ’ (ଅବିଭକ୍ତ ଭାରତ) ରେ ବିଶ୍ବାସ କରୁ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଦିନେ କରାଚି ଭାରତର ଅଂଶ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆମେ ‘ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ’ରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ: ଫଡନାଭିସ୍ |

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଶିବସେନାର ଜଣେ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ବାନ୍ଦ୍ରାସ୍ଥିତ ଖ୍ୟାତନାମା କରାଚି ମିଠା ମାଲିକଙ୍କୁ ଏହାର ନାମକୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ କିମ୍ବା ମରାଠୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଲଜ୍ଜିତ ହୋଇ ଶିବସେନାର ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଦଳର “ଅଫିସିଆଲ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ” ନୁହେଁ। କରାଚି ମିଠା ଏବଂ କରାଚି ବେକେରୀ ୬୦ ବର୍ଷ ଧରି ମୁମ୍ବାଇରେ ଅଛି। ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ବଦଳାଇବା ମାଗିବାର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ … ଏହା ଶିବସେନାର ସରକାରୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ରାଉତ କହିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର (ପୋକ୍) ରୁ ଗିଲ୍ଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ବେଆଇନ ଦଖଲରେ ଅଛି ବୋଲି କହିଛି।

ପାକିସ୍ତାନର ବେଆଇନ ଦଖଲରେ ଥିବା ପୋକ୍: ରାଜନାଥ ସିଂ ଟୁଇଟରକୁ ନେଇ ସିଂ କହିଛନ୍ତି: “ଗିଲ୍ଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ବେଆଇନ ଦଖଲରେ ଅଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଏକ ରାଜ୍ୟ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆମ ସରକାର ଦୁଇଟି ଶବ୍ଦରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋକ ଠାରୁ ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ।” ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋଦି ସରକାର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଚେହେରାକୁ ବଦଳାଇ ଏହାର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଏତେ ବଦଳାଇବ ଯେ ପୋକ୍ ର ଲୋକମାନେ ଭାରତର ଅଂଶ ହେବାକୁ ଦାବି କରିବେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସଂସଦ ମଧ୍ୟ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିଛି ଯେ ପୋକ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article