35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

କୋଭିଡ ବିରୋଧରେ ଲଢିବାରେ ଭାରତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ।

Must read

ଗାନ୍ଧିନଗର: ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଭାରତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ରାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଛାଡି ଦେଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ସାହସିକ ସଂସ୍କାର ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଅଗ୍ରଗତି ଘଟାଇବ। ଦେଶର କେତେକ ପକେଟରେ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପୁନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଅହମ୍ମଦାବାଦ ପରି ଗତିବିଧି ଉପରେ ଏବଂ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ପରି ସହରକୁ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା | “କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଭାରତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଆମର ରାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଛାଡି ଦେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ” ବୋଲି ପଣ୍ଡିତ ଦେନ୍ଦାୟାଲ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ପିଡିପିୟୁ) ର ସଭାପତି ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟମ ସମାରୋହ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଭୂମି ଯାହା ଅତୀତରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଏହା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରିଥିଲା, କାରଣ ଲୋକ ତଥା ସଂସ୍କୃତିରେ ସ୍ଥିରତା ରହିଛି। ଏହି ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିବା ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କୋବିଡ-୧୯ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯୁଗରେ ବିସ୍ଫୋରକ ଏବଂ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା ନକରି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଅଦୃଶ୍ୟ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ବିଶ୍ଵ ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତିନିଟି ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟରେ ରହିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅମ୍ବାନୀ, ଯାହାର କମ୍ପାନୀ ତୈଳ ବ୍ୟବସାୟରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଛି ଏବଂ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ରିଫାଇନାରୀ ଚଳାଉଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ଵସାମ୍ନା କରୁଥିବା ଆହ୍ is ାନ ହେଉଛି ପରିବେଶକୁ କ୍ଷତି ନକରି ଆମର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବା କି ନାହିଁ।

ଶତାବ୍ଦୀର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ବିଶ୍ୱ ଆମ ତୁଳନାରେ ଦୁଇଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିବ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ମୁଣ୍ଡପିଛା ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତା ଦୁଇଗୁଣରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅମ୍ବାନୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏକକାଳୀନ ଅର୍ଥନୈତିକ ସୁପର ପାୱାର ହେବା ଏବଂ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ତଥା ସବୁଜ ଶକ୍ତି ସୁପର ପାୱାର ହେବା ପାଇଁ ଯୁଗ୍ମ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ନବୀକରଣ ଯୋଗ୍ୟ, ନିମ୍ନ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ଏବଂ କାର୍ବନ ରିସାଇକ୍ଲି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ବ୍ୟାଘାତକାରୀ ସମାଧାନ ଆବଶ୍ୟକ। ସବୁଜ ଏବଂ ନୀଳ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ପରି ନୂତନ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସରେ ଆମକୁ ସଫଳତା ଆବଶ୍ୟକ। ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ, ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ବ୍ୟବହାରରେ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ନୂତନ ଉଦ୍ଭାବନ ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ୩୯ ଟି ଦେଶର ୨୮୪ ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ ୨୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ର ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article