27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ରବି ବୁଣିବା ସହିତ ସିଙ୍କରେ ଉଠାଏ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦% ଅଧିକ ଏକର ରେକର୍ଡ କରେ

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକ ସଂଘ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି) ଶାସନ ଉପରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରି ନୂତନ ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୃଷି ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିରୋଧ କରିପାରେ, କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିହନ ପସନ୍ଦ ମାଧ୍ୟମରେ ଭୂମିରେ ଏପରି ଆଶଙ୍କାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। ରବି (ଶୀତଦିନିଆ ବୁଣାଯାଇଥିବା) ଫସଲର ତଥ୍ୟ ବୁଣିବା,ତୁର ସାଧାରଣ ବୁଣାଯାଇଥିବା କ୍ଷେତ୍ରର ୪୦% ରୁ ଅଧିକ ଅଂଶକୁ ଦର୍ଶାଏ, କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସକୁ ମୁଖ୍ୟତ ଫସଲରେ ରଖିଥିଲେ ଯାହା ଅଧିକ ଏମଏସପି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା | ସମସ୍ତ ରବି ଫସଲର ମୋଟ ଏକର ଜମି ଗତ ବର୍ଷ ଅନୁରୂପ ସମୟ ତୁଳନାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୦% ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରିଛି | ପ୍ରମୁଖ ରବି ଫସଲ ଗହମ ତୁଳନାରେ ଡାଲି (ମସୁର ଡାଲି ଏବଂ ଗ୍ରାମ) ଏବଂ ତୈଳବୀଜ (ବଳାତ୍କାର / ସୋରିଷ) ର ନୂତନ ଏମଏସପି ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି (ଉଭୟ ଶତକଡ଼ା ଏବଂ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ସର୍ତ୍ତାବଳୀରେ) |

ତେଣୁ ଯଦି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଏକର ଜମିକୁ ଦେଖିବା, ମସୁର ଡାଲି ଏବଂ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତ୍ୟେକରେ ୩୦% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସୋରିଷ / ବଳାତ୍କାରରେ ୯% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି – ଗହମ ଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ ଯାହା ଏହାର ଏକର ସାଉନ୍ ଅଞ୍ଚଳର ସଂଖ୍ୟାରେ ୧% କମ୍ ରେକର୍ଡ କରିଛି | ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୧୯ ରେ ଅନୁରୂପ ଅବଧିରେ ୨୪୧ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ୨୬୫ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ସମସ୍ତ ରବି ଫସଲ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛି – ୨୪ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ବୃଦ୍ଧି (୧୦%)। “ରବି ଫସଲର ଏକର ଜମିରେ ବୃଦ୍ଧି ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ସଂସ୍କାରମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ କୃଷକମାନେ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ ପରିସ୍ଥିତି ସମୟରେ ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରତି ଅତିରିକ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଦ୍ଵାରା ଗତ ରବି ଫସଲ ଭଲ ଅମଳ ଏବଂ କ୍ରୟ ଏବଂ ଖରିଫ ଫସଲର ପରବର୍ତ୍ତୀ ରେକର୍ଡ ଏକର ଜମି ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଟୋମର କହିଛନ୍ତି। ଅବଶିଷ୍ଟ ତୁର ଅବଶିଷ୍ଟ ବିହନ ସମୟରେ ଗହମର ଏକର ଜମି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଶତକଡ଼ା ବୃଦ୍ଧି ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଚାଷୀମାନେ ଡାଲି (ମସୁର ଡାଲି ଏବଂ ଗ୍ରାମ) ଏବଂ ତୈଳଳବୀଜ (ସୋରିଷ ଏବଂ କଦଳୀ) ପାଇଁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ବୃଦ୍ଧି, ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଫେରସ୍ତ ଦେଇପାରେ | ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଡାଲି (୮୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର) ଅନ୍ୟ ଏକ ରବି ଫସଲ ଉପରେ ଏକର ଜମିରେ ଶତକଡ଼ା ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରିଛି। ମୋଟ ଉପରେ, ଡାଲିର ଏକର ଜମିରେ ୨୮% ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି ଏବଂ ପରେ କଠିନ ଶସ୍ୟ ଏବଂ ତେଲ ବିହନ |

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ (୭.୨୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର), ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (୪.୬୧ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର), ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (୨.୨୯ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର), ଗୁଜୁରାଟ (୨.୨୭ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର), ରାଜସ୍ଥାନ (୧.୨୫ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର), କର୍ଣ୍ଣାଟକ (୦.୫୯ ଲକ୍ଷ ହେ) , ଛତିଶଗଡ (୦.୫୮ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର), ଝାଡଖଣ୍ଡ (୦.୨୭ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର), ଆସାମ (୦.୨୨ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର), ତେଲେଙ୍ଗାନା (୦.୨୨ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର), ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ (୦.୧୪ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର), ଓଡିଶା (୦.୦୮ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର) ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (୦.୦୨ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର) । ଯଦିଓ ଗହମ ସର୍ବାଧିକ ଏକର ଜମି ୯୭ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟରରେ ଦଖଲ କରିଛି, ଯଦି ଆମେ ସର୍ବ-ଭାରତର ଆକଳନକୁ ଦେଖିବା ତେବେ ଏହାର ବୃଦ୍ଧି ଗତ ବର୍ଷର ଅନୁରୂପ ବୁଣାଯାଇଥିବା କ୍ଷେତ୍ର ତୁଳନାରେ ସାମାନ୍ୟ ଅଟେ | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ୟୁପିରେ ପାରମ୍ପାରିକ ଗହମ ବାଢୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ଏହି ପ୍ରମୁଖ ରବି ଫସଲ ଆଡକୁ ଗତି କରିଚାଲିଛି ଯାହାର କ୍ରୟ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ କେବେ ହୋଇ ନଥିଲା। ଅଧିକାରୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଖରିଫ ଫସଲର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କ୍ରୟ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଦେଇଛି। “ରବି ବିହନ ତୁ ପୂର୍ବରୁ ନୂତନ ଏମଏସପି ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ ଭଲ କାମ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଡାଲି ଏବଂ ତୈଳବୀଜୀର ଏମଏସପିରେ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ବିବିଧକରଣ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ଵାରା କୃଷକମାନେ ଗହମ ବଦଳରେ ଏହି ଫସଲକୁ ଯାଇପାରିବେ ଏବଂ ଭଲ ରିଟର୍ନ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଭାରତକୁ ଆମଦାନୀ ବିଲ୍ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଜାରି ଖରିଫ କ୍ରୟ ବିଷୟରେ ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, କେରଳ, ଗୁଜୁରାଟ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଧାନ କ୍ରୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୨୪୭କ୍ରୟ ତୁଳନାରେ ୨୯୨ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଧାନ ଗୁରୁବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ ୧୮% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି | ୨୯୨ ର ମୋଟ କ୍ରୟ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ପଞ୍ଜାବ ୨୦୦ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଛି ଯାହା ମୋଟ କ୍ରୟର ୬୮% ଅଟେ | ସେହିଭଳି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଭିତ୍ତି କରି ତାମିଲନାଡୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଗୁଜୁରାଟ, ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଓଡ଼ିଶା, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ର ପାଇଁ ୪୫.୧୦ ପଲ୍ସ ଏବଂ ଖରିଫ ମାର୍କେଟିଂ ସିଜନ ୨୦୨୦ର କ୍ରୟ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇସାରିଛି |

ପ୍ରାଇସ୍ ସପୋର୍ଟ ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ପ୍ରଦେଶ | ସରକାର ଏହାର ନୋଡାଲ ଏଜେନ୍ସି ଜରିଆରେ ଗତ ବର୍ଷ ୪୮୯୬୯.୨୪ କ୍ରୟ ତୁଳନାରେ ତାମିଲନାଡୁ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୁଜୁରାଟ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ୩୬୯୮୮ କୃଷକଙ୍କୁ ଏମଏସପି ମୂଲ୍ୟ ୩୪୪.୫୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବା ମୁଙ୍ଗ, ଉରାଦ, ଗ୍ରାଉଣ୍ଡନାଟ ପୋଡ ଏବଂ ସୋୟାବିନର ୬୩୬୨୫.୬୮ କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ଡାଲି ଏବଂ ତେଲ ବିହନ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୩୦% ବୃଦ୍ଧି ଅଟେ | “ଗ୍ରୀଷ୍ମ ବୁଣାଯାଇଥିବା ଫସଲର ଏହି ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ କ୍ରୟ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତର କ୍ରୟ ପ୍ରଣାଳୀ ବିଷୟରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଦାନ କରିଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭଲ ମ so ସୁମୀ ହେତୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ରବି ବୁଣିବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏହାର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article