27 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ଭାରତର କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣ ରଣନୀତିର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସଭା କରିଛନ୍ତି ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ବିକଶିତ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଭାରତର ରଣନୀତି ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଆୟୋଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକକରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତର ଟୀକାକରଣ ରଣନୀତି ଏବଂ ଆଗକୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଟୀକା ବିକାଶର ଅଗ୍ରଗତି, ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ଏବଂ କ୍ରୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।” ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଗୋଷ୍ଠୀର ପ୍ରାଥମିକତା, ଗୁଡ଼ିକରେ ପହଞ୍ଚିବା, କୋଲ୍ଡ ଚେନ୍ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବୃଦ୍ଧି, ଟୀକାକରଣ ଏବଂ ଟିକା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯୋଗାଇବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଭାରତର ଟୀକାକରଣ ରଣନୀତି ଏବଂ ଆଗକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସଭା କରିଥିଲେ |

ଟିକା ବିକାଶର ଅଗ୍ରଗତି, ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ଏବଂ କ୍ରୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା | ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ( ନରେଣ୍ଡ୍ରାମୋଡି) ନଭେମ୍ବର ୨୦, ୨୦୨୦| କୋବିଡ-୧୯ ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଷଧ କମ୍ପାନୀ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଚାଇନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ସାରା ଦେଶରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ​​| ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣର ଉନ୍ନତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି | “ପାଞ୍ଚଟି ଟିକା ଭାରତରେ ବିକାଶର ଉନ୍ନତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୪ ଟି ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି। ବାଂଲାଦେଶ, ମିଆଁମାର, କାତାର, ଭୁଟାନ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ବହାରେନ, ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ – ଭାରତୀୟ ଟୀକାକରଣର ଟିକା ବିକାଶ ତଥା ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଭାଗିଦାରୀ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ବୋଲି ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମ ଉପଲବ୍ଧ ସୁଯୋଗରେ ଟିକା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସରେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡାଟାବେସ୍, ବୃଦ୍ଧି ଶୀତଳ ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ସିରିଞ୍ଜ, ଛୁଞ୍ଚି ଇତ୍ୟାଦି କ୍ରୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ଉନ୍ନତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଭାରତର ଘରୋଇ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍ର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଓଡିଶାର ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଟୀକାକରଣର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଓଡିଶାର ଏକମାତ୍ର ଅନୁଷ୍ଠାନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଏବଂ ଏସୟୁଏମ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଦୁଇଜଣ ନିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି କୋଭାକ୍ସିନ୍ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣର ମୁଖ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଇ ଭେଙ୍କଟା ରାଓ କହିଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ୍ ବିପ୍ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article