27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ପାଇଁ ଓଡିଶା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି

Must read

ହୁବେନେଶ୍ୱର: ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀ, ବୃଦ୍ଧବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ନେଇ ଆଶାବାଦୀ ଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବା କିଶୋର ଦାସ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଭାଇରସ ଟକ୍କର ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ବ୍ୟାପକ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ରାଜ୍ୟରେ କରାଯିବ। “କୋବିଡ-୧୯ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପୃଥକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି ଦାସ କହିଛନ୍ତି।

ଡାକ୍ତର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଡାଟାବେସ୍ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟିକା ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ଦୁର୍ବଳ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ନଭେମ୍ବର ୨ ରେ, ଓଡିଶା ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରାୟ 98% ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମଚାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡାଟାବେସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମେ କୋବିଡ-୧୯ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟୀକାକରଣ କରିବେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ବେସରକାରୀ ପ୍ରାୟ ୩,୬୮୩ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ଲୋଡିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩,୪୬୩ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସେମାନଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାୟ ୩,୦୨,୭୦୮ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୨,୯୫,୩୪୯ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ପାଇଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ କୋବିଡ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ କୋବିଡ ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବଶେଷ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଆଦିତ୍ୟ ଅଶ୍ୱିନୀ କୋବିଡ-୧୯ ହସ୍ପିଟାଲ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ସକରାତ୍ମକ ମନେ ହେଲେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ କୋବିଡ-୧୯ ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଚିକିତ୍ସା କରିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article