32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ବିଧାନସଭା ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ଆରାମଦାୟକ ବିଜୟ

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ତ,୨୧/୧୧;;ନଭେମ୍ବର ୩ ରେ ଓଡିଶାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦୁଇଟି ବିଧାନସଭା ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ଆରାମଦାୟକ ବିଜୟ – ଗୋଟିଏ ବାଲାସୋରରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଟିରଟୋଲରେ – ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଠାରୁ ୧୧ ଟି ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଏକ ଭିନ୍ନ ଧାରାକୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସମେତ ଯେଉଁଠାରେ ଜାଫର ପାର୍ଟି ଅଧିକାଂଶ ଆସନ ହାସଲ କରି ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବିଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲା। ଓଡିଶାର ଉଭୟ ବିଧାନସଭା ଆସନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। ଏହା ଟିରଟୋଲରେ ମାତ୍ର ୨୫,୦୦୦ ଅଡୁଆ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପୁରୁଣା ଦଳ ବାଲାସୋରରେ ଜମା ହରାଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଏହାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ୫୦୦୦ ରୁ କମ୍ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ।

ବାଲାସୋରରେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ସ୍ଵରୂପ କୁମାର ଦାସ କିପରି ୧୩,୩୫୧ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜେପିର ମାନସ କୁମାର ଦତ୍ତଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସାଫର ଦଳ ଜିତିଥିବା ଏକ ଆସନକୁ କିପରି ସମାନ ମାର୍ଗରେ ଜିତିଥିଲେ? ଏହି ସୁଦୃଢବିଜୟ ସହିତ ଯୋଡି ହୋଇ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟ ଶଙ୍କର ଦାସଙ୍କ ତିରଟୋଲ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ନିକଟତମ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜକିଶୋର ବେହେରାଙ୍କୁ ୪୧, ୭୦୩ ଭୋଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ପ୍ରୋ-ଇନକମ୍ବେନ୍ସ ଭାବନାର ଏକ ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଲାଭ ମିଳିଛି। ଗତ ୨୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାର। ଗତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ ରେ, ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କାରଣରୁ ପାଟକୁରା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା,

ସେତେବେଳେ ବିଜେଡି ଏକ ଆରାମଦାୟକ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବିଜେପି ବିଜୁ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ଏହି ଆସନ ପାଇଁ ଜଣେ ଗୁରୁତର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲେ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ରେ ଯେତେବେଳେ ବିଜୁପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ହିଞ୍ଜିଲି ବିଧାନସଭା ଆସନ ବଜାୟ ରଖିଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ଏହି ଆସନ ଛୁଟିରେ ନଥିଲେ। ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶ୍ରୀମତି ରୀତା ସାହୁ ୯୭,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି – ଓଡିଶାରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଇତିହାସରେ ଏକ ରେକର୍ଡ। ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବିଜେଡିର ସଫଳ ବିଜୟ କେବଳ ଓଡିଶାରେ ନୁହେଁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକ ନୂତନ ନିର୍ବାଚନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ରାଜନୀତି ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ | ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ବିଧାନସଭା ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଜେଡି ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ​​୨୩ ଟି ଆସନ ଜିତିଥିବା ବିଜେପିକୁ ସେହି ସ୍ଥାନ ଦେଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ମାତ୍ର ୯ ଟି ସିଟ୍ ଜିତିଛି ଏବଂ ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନୀ ରାଜନୀତିର ସୀମାକୁ ଠେଲି ଦିଆଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article