27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚିତ ଜୋ ବିଡେନ ଭାରତ ବିଷୟରେ ପ୍ରଥମ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

Must read

ଆମେରିକା,ତ।.୨୦/୧୧,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚିତ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ସହ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଫୋନ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୦ ର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଫୋନ୍ କଲ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବିଡେନ ଏବଂ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚିତ କମଲା ହାରିସଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ବିଜୟ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତ-ଆମେରିକାର ରଣନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀ ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋବ୍ଲଗିଂ ସାଇଟ ଟ୍ୱିଟରକୁ ନେଇ ମୋଦୀ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚିତ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଆମେ ଭାରତ-ଆମେରିକାର ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀ ପ୍ରତି ଆମର ଦୃଢ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇଛୁ ଏବଂ ଆମର ସହଭାଗୀ ପ୍ରାଥମିକତା ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରା – କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସହଯୋଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ। ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚିତ @ ଜୋବିଡେନଙ୍କୁ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ।

ଆମେ ଭାରତ-ଆମେରିକାର ରଣନୀତିକ ସହଭାଗୀତା ପାଇଁ ଆମର ଦୃଢ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇଛୁ ଏବଂ ଆମର ଅଂଶୀଦାରିତ ପ୍ରାଥମିକତା ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରା – କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସହଯୋଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ। ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତା ଭାରତ-ଆମେରିକୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଏବଂ ପ୍ରେରଣା, ଯେଉଁମାନେ ଭାରତ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସ ଅଟନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ବିଡେନଙ୍କ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ଦଳ ଅନୁଯାୟୀ, ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ନେତା ଭାରତ ସହିତ କୋବିଡ-୧୯ ଏବଂ ବିଶ୍ଵ ଅର୍ଥନୀତି ଭଳି ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କାମ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article