29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଲଦାଖ ଉପରେ ସ୍ପଟ୍ ଲାଇଟ୍, ଗୁପ୍ତ ଭାବରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ, ସିକ୍କିମ୍ ଏବଂ ପୂର୍ବ ସେକ୍ଟରରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।

Must read

ଚୀନ୍ ,ତା,୨୦/୧୧, ସିକ୍କିମ୍ ଏବଂ ପୂର୍ବ ସେକ୍ଟରରେ ଏକ ବୃହତ ସାମରିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି, ଯାହା ଏକକାଳୀନ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସାଇଟକୁ ଦୃଢ କରିବା, ମାନବ ବିହୀନ ବିମାନ ଯାନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ତିବ୍ଦତରେ ଏୟାରବେସ୍ ବିସ୍ତାର କରିବା ସହିତ ବିଶ୍ୱର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଛି ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଲଦାଖରେ ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେ ଥିବା ବେଜିଂର ଶତ୍ରୁତା ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ଭାରତ ସହିତ ଏହାର ଟେନସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଫ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ର ଫୋର୍ସ ଆକ୍ରୋଶ ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟ କରିସାରିଛି। ଘର୍ଷଣ ପଏଣ୍ଟରେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ଭାରତୀୟ ସାମରିକ କମାଣ୍ଡୋମାନେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୌରିକ୍ ପାସ୍ ଠାରୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଫିସ୍ ଟେଲ୍ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ | ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଥିବା ମିଲିଟାରୀ କମାଣ୍ଡର ତଥା ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର କୌରିକ ପାସ୍ ଦେଇ ଚୁରୁପ ଗ୍ରାମରେ ସଡକ ନିର୍ମାଣରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା (ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି) କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ନୂତନ ପାତ୍ର ଧାରଣ କରିଛି।

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ୫୬୫ କିଲୋମିଟର ଠାରୁ ମାତ୍ର 4 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ବାରାହୋତି ସମତଳର ଉତ୍ତରରେ ଥିବା ଟୁଞ୍ଜୁମ୍ ଲା ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ମଡ୍ୟୁଲଗୁଡିକ ବେଜିଂର ସୈନ୍ୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଏକ ହବ୍ ପାଲଟିଛି | ଭାରୀ ଯନ୍ତ୍ରପାତି | ଶିକାନେଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଏପରି ଯେ ଏହା ଡେମୋକୋକରୁ ବାରହାଟି ସମତଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଯୋଗାଣ ଡିପୋ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ଯୋଜନାକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ କ୍ଷେତ୍ରର ଅବସ୍ଥା ଭିନ୍ନ ନୁହେଁ, ୧୯୬୨ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସୀମାଠାରୁ ୬୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ନୟାଙ୍ଗଲୁରେ ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଯୁଦ୍ଧ ୟୁନିଟ୍ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏହି ୟୁନିଟ୍ ହେଉଛି ଚାରୋଟି କାଉଣ୍ଟର ସ୍ପେସ୍ ଜାମର୍ ସହିତ ଏକ ରଣନୈତିକତିକ ସହାୟତା ଶକ୍ତି, ଯାହା ସମ୍ଭବତ ଭାରତୀୟ ଜିଏସଟି ଯୋଗାଯୋଗ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଉପଗ୍ରହ ଆଡକୁ ଥାଏ ବୋଲି ସାମରିକ ଯୋଜନାକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ବମ୍ ଲା ଠାରେ ତଦାରଖ ସହିତ ଭାରତରେ ୟେବିରେ ସୈନ୍ୟୟ ପୁନ ନିଯୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସିକ୍କିମ୍, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗାଲୱାନ୍ ସେକ୍ଟରରେର ଗୁପ୍ତଚର ତଥା ତଦାରଖ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ୩,୪୮୮ କିଲୋମିଟର କୁ ନେଇଛି। ସାମରିକ ଯୋଜନାକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଉଚ୍ଚତର ନୀରିକ୍ଷଣର ପ୍ରମାଣ ଠାରୁ ୨୭ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏବଂ ସିକ୍କିମର ସେବୁ ଲା ଠାରୁ ଚାଙ୍ଗମୁରେ ଯୋଗାଯୋଗ ଟାୱାର ନିର୍ମାଣ ଆକାରରେ ଆସିଛି | ଭାରତ (ସିକ୍କିମ୍) -ବଟାନ-ଚୀନ୍ ଟ୍ରାଇଜେନ୍ସ ୨୦୧୭ରେ ୭୩ଦିନିଆ ଡୋକଲାମ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଫ୍ ଦେଖିଲା | ଭାରତୀୟ ସେନା କମାଣ୍ଡରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମ ସେକ୍ଟର ଠାରୁ ୪୭୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା କାଶ୍ମୀର ଏୟାରବେସରେ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସ୍ଥଳରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ନୂତନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରିବହନକାରୀ ଇରେକ୍ଟର ଲଞ୍ଚ ସହିତ ଚୀନ୍ ଗଭୀର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦୃଢ କରିବାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛି। କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ହୋଟାନ୍ ବେସ୍ ଆକସାଇ ଚିନ୍ରେ ଆକାଶରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଛି ଏବଂ ଉଭୟ ସାମରିକ ବେସ୍ ସହିତ ଭାରୀ ପରିବହନ ଲିଫ୍ଟ ବିମାନର ଉପସ୍ଥିତି ଦର୍ଶାଉଛି। କରାଙ୍ଗୋରାମ ପାସ୍ ଦେଇ ଠାରୁ ୧୧୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା କାଙ୍ଗକ୍ସୱାରରୁ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା କାମୁଫ୍ଲେଜ୍ ଜାଲ ତଳେ ତାଜା ଟ୍ରୁପ୍ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଖୋଳାଯାଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article