27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଡି ରୁପା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ।

Must read

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ,ତା,୨୦/୧୧;କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଡି ରୁପା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଟ୍ରୋଲ କରାଯାଇଥିଲା। ନଭେମ୍ବର ୧୪ ରେ ଏକ ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ସେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ଦୀପାବଳିରେ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବିସ୍ଫୋରଣ କରିବା ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରା ନୁହେଁ ଏବଂ ଉପନ୍ୟାସ ଏବଂ ପୁରାଣରେ କ୍ରାକରଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ। ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବାୟୁ ବିସ୍ଫୋରଣ ଏବଂ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତର ଏବଂ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ସବୁଜ ଆବରଣ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ସେ ଫେସବୁକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଯେଉଁମାନେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପାଇଁ କାନ୍ଦନ୍ତି ଯେ ଏହା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଇଛି, ଭଲ, କ୍ରାକରମାନେ ସେଠାରେ ନଥିଲେ। ଏବଂ ପରେ ବୈଦେକ ଯୁଗ; ଆମର ଉପନ୍ୟାସ ଏବଂ ପୁରାଣରେ କ୍ରାକର ବିଷୟରେ କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ | ଇଉରୋପୀୟ ମାନଙ୍କ ସହିତ କ୍ରାକରମାନେ ଏହି ଦେଶକୁ ଆସିଥିଲେ |

ଏହା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ପରମ୍ପରା କିମ୍ବା ପ୍ରଥା ନୁହେଁ। ”ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ‘ ଟ୍ରୁ ଇଣ୍ଡୋଲୋଜି ’ଦାବି କରିଛି ଯେ ଭାରତର ପ୍ରାଚୀନ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କ୍ରାକର ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ରୂପା ଏହି ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ସତ୍ୟ ଇଣ୍ଡୋଲୋଜିରେ ଯାହା କହିଥିଲେ ତାହା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ, ‘ଟ୍ରୁ ଇଣ୍ଡୋଲୋଜି’ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଗଲା | ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଆକସ୍ମିକ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ ଅଭିନେତା କଙ୍ଗନା ରାଣାଟଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ‘ଟ୍ରୁ ଇଣ୍ଡୋଲୋଜି’ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲର ନିଲମ୍ବନକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ରାଣାଉଟ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାରୀ ରୂପା “ଏତେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ତଥ୍ୟ ସହିତ ଯୁକ୍ତି ଜିତି ପାରିବେ ନାହିଁ ତେବେ ସେ କେବଳ @ ଟିଇନ୍ ଏକ୍ସାଇଲ୍ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି”। ଏହା ପରେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା।

ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ନିରବତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଡି ରୁପା ବୁଧବାର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୱିଟର ବାହାରେ ଜୀବନ ଅଛି। “ଏବଂ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ମୁଁ ପ୍ରଥମେ କହିବି ଆଇନ, ନିୟମ ନିର୍ବାଚିତ ବିଧାନସଭା ଦ୍ଵାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ, କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଦ୍ଵାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ସେମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟପାଳିକାରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ମୁକ୍ତ | ଟୁଇଟର୍ ନୁହେଁ | ଏହି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟର ୩ ସ୍ତମ୍ଭ ପାଇଁ ସମ୍ମାନ ରଖନ୍ତୁ | ଏକ ଅର୍ଡର ଅଫ୍ ସରକାରୀ ସୂଚନା ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ, ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି (ମୋର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମତ / ଆଦେଶ ନୁହେଁ) ଆପଣ ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚୁପ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | କ ‘ଣ ପାଇଁ? ସରକାରୀ ଆଦେଶ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି କି?ଢୁକିଟଲୋକମାନେ, ତାହା ଘଟିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଟ୍ୱିଟ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଏହି ଦିୱାଲୀରେ ଆଂଶିକ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ଲଗାଇଥିଲେ। ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରା ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ବ୍ୟତୀତ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ, ଓଡିଶା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ କ୍ରାକର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଯେଉଁମାନେ ଏହି ରୋଗ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରିସାରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article