27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଲୋଡ଼ିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ତା୨୦/୧୧;ନିକଟରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ପରେ ପଡୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସହ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରଧାନ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସହ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ସହାୟତା ଲୋଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇଛନ୍ତି। କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ପୋଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଡିଶା-ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ଏହି ଚିଠି ଆସିଛି। ଓଡିଶା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଅଧିକାରୀ ମାନେ ସାମ୍ବାଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁନାବେଦା ମୌଜା ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ଅଂଶ ଦାବି କରି ସେଠାରେ ଏକ ପୋଖରୀ ଖୋଳିଥିଲେ।

ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିବା ପରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବାସିନ୍ଦା ପୋଟାଙ୍ଗି-ଆର୍କୁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରି ବୁଧବାର ଦିନ ବିକାଶକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରି ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାର୍ଣ୍ଡି କହିଛନ୍ତି: “ସୀମା ଅଞ୍ଚଳର ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଆମେ ଅବଗତ ଏବଂ ଆମ ଅଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛୁ। କୌଣସି ପ୍ରକାର ବେଆଇନ ଏନକାଉଣ୍ଟରକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ” ପ୍ରଧାନ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୧୪ ଟି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡ ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏଇତିହାସିକ କାର୍ଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ ଏବଂ ଭୌଗୋଳିକ କାରଣରୁ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ସୀମା ବିବାଦର ଏକ ଦୀର୍ଘ ଇତିହାସ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

“ପରିସ୍ଥିତିର ଏକ ସାମଗ୍ରିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୀମାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ବିକାଶ ମୂଳକ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଆହ୍ୱାନ ଉପରେ ଆଲୋକିତ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯେପରିକି ଦୁର୍ଗମ ଆଞ୍ଚଚଳରେ ସଂଯୋଗ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯୋଗାଇବା, ପ୍ରମୁଖ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ମିଳିତ ଭାବେ ବାମ ୱିଙ୍ଗ ଉଗ୍ରବାଦରୁ ଏହି ବିପଦର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ଲକ ବିକାଶ ଅଧିକାରୀ ତଥା ତହସିଲଦାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରାଯିବ ବୋଲି ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। “ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜମି ସର୍ଭେ କରାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ରାଜ୍ୟ ସୀମା ହୋଇଥିବାରୁ କେବଳ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ କିମ୍ବା ଜମି ମାପିବା ଗ୍ରହଣୀୟ ଏବଂ ବୈଧବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏକପାଖିଆ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅବୈଧ ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article