27 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ଜେଏସପିଏଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ତରଫରୁ ବିଶ୍ୱ ଶୌଚାଳୟ ଦିବସ ପାଳନ ।

Must read

ଅନୁଗୁଳ,: ଜିଲ୍ଲା ଜଳ ଏବଂ ପରିମଳ ମିଶନ ଏବଂ ଆଇସିଡିଏସ୍ ଆଙ୍ଗୁଲ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବେ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ ଆଣ୍ଡ ପାୱାର ଲିମିଟେଡର ସିଏସଆର ବାହୁ ଜେଏସପିଏଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଅଙ୍ଗୁଲ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଶ୍ୱ ଶୌଚାଳୟ ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲା। ବିଶ୍ୱ ପରିମଳ ସଂକଟକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ୬ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଶୌଚାଳୟ ଦିବସ ହେଉଛି ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ, ଯାହା ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପରିମଳ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରେ |

ଶୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାରର ଲାଭ ଏବଂ ଏହା କିପରି ପରିବାରର ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ଥିତିକୁ ସମାଧାନ କରେଝିଅମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ପାଇଁ ଶୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରି ସମାଜର ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ ହେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କୁ ବିଆରସି, ସ୍ଵ​​ଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ (ଗ୍ରାମିନ), ବାନାରାପାଲ ଦ୍ୱାରା ହାତ ଏବଂ ହାତର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଶୌଚାଳୟର ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଜଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ ଅଟେ | ଏହାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଜଳ ଏବଂ ପରିମଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ସର୍ବଦା ବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଲା, କିଶୋର ବାଳିକା ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରିଥାଏ |

ପ୍ରତିବର୍ଷ୫୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ କିଶୋର ବାଳିକା ଶୌଚାଳୟ, ସାବୁନ୍ ଏବଂ ଜଳର ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଏହାର ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ପ୍ରକଳ୍ପ “କିଶୋରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ” ମାଧ୍ୟମରେ ହାତ ଧୋଇବାର ସଠିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହେଉଛନ୍ତି | ଏହି ଅବସରରେ, ଜେଏସପିଏଲ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ମହିଳା ସ୍ଵୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ଵାରା ଉତ୍ପାଦିତ ଲିକ୍ୱିଡ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ୱାଶ୍ ବୋତଲ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସମସ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ବିଶ୍ୱ ଶ et ଚାଳୟ ଦିବସର ମହତ୍ତ୍ ବାର୍ତ୍ତା ସେମାନଙ୍କ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ। ଜିଲ୍ଲା ଜଳ ଓ ପରିମଳ ମିଶନ, ଆଇସିଡିଏସ୍ ଏବଂ ଜେଏସପିଏଲ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସହଜ କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article