27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଚୀନ୍ ଲଦାଖ ସୀମା ଦେଇ ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ଦୃଢ କରୁଛି, ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ ।

Must read

ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକର ସଶକ୍ତିକରଣ, ସୈନ୍ୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଏବଂ ଗତ ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକୃତ ଆକସାଇ ଚିନ୍ରେ ଥିବା ଘର୍ଷଣ ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକରେ ସଡକ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ଦୃଢକରିବା – ସମସ୍ତେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ୩,୪୮୮ କିଲୋମିଟର ଲାଇନ ପାଇଁ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି | ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ବଜାୟ ରଖିବା ସହିତ ଦୁଇ ଦେଶ ଅସନ୍ତୋଷ ଏବଂ ଡି-ଏସ୍କାଲାଟିଅନ୍ କଥା ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି | ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସାମରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ନବମ ରାଉଣ୍ଡ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବରିଷ୍ଠ ସୈନିକ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କରାକୋରାମ ପାସ୍ ଠାରୁ ୩୦ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବରେ ଥିବା ସମର ଲୁଙ୍ଗପା ଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଡଗ୍ଆଉଟ୍ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି; ଏବଂ ରେଚିନ୍ ଲା ର ଦକ୍ଷିଣରେ ଥିବା ସାଜୁମ୍ ମାଉଣ୍ଟରେ ଏହା ଡାଉଲେଟ୍ ବେଗ୍ ଓଲଡି ର ୭୦ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବରେ ଥିବା କିଜିଲ୍ ଜିଲ୍ଗା ଠାରେ ମଧ୍ୟ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜନ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି |

ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏହି ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକରେ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଧାରଣା ଉପରେ ପ୍ରମୁଖ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି, ଯେପରି ଜୁନ୍ ୧୭, ୨୦୦୨ ରେ ମାନଚିତ୍ରର ବିଫଳ ବିନିମୟ ସମୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି | ଏହି ପାର୍ଥକ୍ୟ ସମର ଲୁଙ୍ଗପା ଠାରେ ୧୭୬ ବର୍ଗ କିମି ଏବଂ୧୨୯ବର୍ଗ କିମି ପରି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ | ସାଜୁମ୍ ପର୍ବତରେ | କିଜିଲ ଜିଲ୍ଗା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆଉଟପୋଷ୍ଟ | ଯଦିଓ ସାଉଥ୍ ବ୍ଲକର ଏକ ବିଭାଗ ବିଶ୍ବାସ କରେ ଯେ ଶୀଘ୍ର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଏବଂ ଡି-ଏସ୍କାଲେଟ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ତଥାପି ଉପଲବ୍ଧ ଗୁପ୍ତଚର ଏହାର ବିପରୀତ ଦିଗକୁ ସୂଚାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ସମଗ୍ର ଶୀତକୁ ସବପୋଲାର ଲଦାଖରେ ବିତାଇବାକୁ ପଡିବ | ଉଦାହରଣ ସ୍ .ରୁପ, ଚୁସୁଲ୍ର ଦକ୍ଷିଣରେ ଥିବା ଶେଣ୍ଡୋଙ୍ଗରୁ ସ୍ପାଙ୍ଗଗୁର୍ ଗ୍ୟାପ୍ ରାସ୍ତାରେ ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ଭାରୀ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ପରିବହନ ଯାନଗୁଡିକର ଗତିବିଧି ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଲଦାଖର କୂଳରେ ଚୀନ୍ମାନେ ସିସିଟିଭି ଉପକରଣ ସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି।

ର ୬୦ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବରେ ଥିବା ଗୋବାକ୍ ଠାରେ ଚାଇନାର ଟ୍ୟାଙ୍କ ପରିବହନକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ରାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଛାଡିବାକୁ ଦେଇ ନାହିଁ। ଶେଷରେ, ରୁଡୋଗ, ମାପୋଥେଙ୍ଗ, ସୁମସି ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଚାଙ୍ଗ ଲା ଠାରେ ଅକସାଇ ଚିନ୍ରେ ସୈନ୍ୟ ପୁନ ନିୟୋଜନ କରାଯାଇଛି, ଡେମୋକୋକର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍ ସେନା ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ନିୟୋଜନ ପାଇଁ ରଣନୀତିକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରୁଛି। ଡିପସଙ୍ଗ ବଲ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ସେକ୍ଟରରେ | ଏହା ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ ପୋଷ୍ଟରେ ଶୀଘ୍ର ନିୟୋଜନ ପାଇଁ କରାକୋରାମ ପାସ୍ ଠାରୁ ଚିପ୍ ଚାପ ଉପତ୍ୟକା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରୁଛି | ଠାରୁ ମାତ୍ର ୮ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଡିପସଙ୍ଗ ବଲ୍ଗ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଚୁଟି ଚାଙ୍ଗ ଲା ନିକଟରେ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି | ଦ୍ଵାରା୨୦୧୩ ର ଆରମ୍ଭରୁ ଦୁଇ ସୈନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଡେପ୍ସଙ୍ଗ ବଲ୍ଗ ଏକ ଘର୍ଷଣ ବିନ୍ଦୁ | ବିଷୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଖବର ଫିଙ୍ଗର 4 ର ସ୍ଥିତିରୁ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ର ଉତ୍ତର କୂଳରେ ଫିଙ୍ଗର 8 କୁ ଫେରିଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ସମ୍ବାଦ ଖବର ଆସିଛି, ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଫିଙ୍ଗର ୬ ରୁ ଏକ ରାସ୍ତାକୁ ପ୍ରଶସ୍ତ ଏବଂ କଳା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଛି | ଫିଙ୍ଗର ୮. ପୁନର୍ବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଫ୍ରିଜ୍ ଲୁଣିଆ ଜଳ ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର କୂଳରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଲେ ର ଶୀଘ୍ର ନିୟୋଜନ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article