27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଓବାମାଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣରେ ଡ଼ ମନମୋହନ ସିଂହ ।

Must read

ଓବାମା ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣରେ କହିଛନ୍ତି: ‘(ଡ ସିଂ) ଦୁର୍ବଳ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ … ମୁଁ ଭାବିଲି ସେ ଅଫିସ ଛାଡିବା ପରେ କଣ ହେବ? ସେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ ୨୬/୧୧ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଆୱାନ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିଥିଲା। ”ଏବଂ ସିଂ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କୁ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେ ବଢୁଥିବା ମୁସଲମାନ ବିରୋଧୀ ଭାବନା ବିଜେପିକୁ ମଜବୁତ କରିଛି।

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୦ ରେ ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ସିଂଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାଳାପକୁ ମନେ ପକାଇଥିବା ବେଳେ ଓବାମା ଏହା କହିଛନ୍ତି। ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ପୁସ୍ତକ ‘ଏକ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରାଯାଇଥିବା ଦେଶ’ର ପ୍ରଥମ ଭଲ୍ୟୁମ୍ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପୁସ୍ତକ ଦୋକାନକୁ ଆସିଛି। ମୁସଲମାନ ଭାବନା ଭାରତର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ହିନ୍ଦୁ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ର ପ୍ରଭାବକୁ ମଜବୁତ କରିଥିଲା। ଅନିଶ୍ଚିତ ସମୟରେ ଶ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଜାତିଗତ ଏକତାର ଆହ୍ .ାନ ମଦ୍ୟପାନ କରିପାରେ। ରାଜନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ ଯେ, ଭାରତରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କ, ଣସି ସ୍ଥାନରେ, ଓବାମା ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ବିଷୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଓବାମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସିଂଙ୍କୁ “ଜ୍ଞାନୀ, ଭାବପ୍ରବଣ ଏବଂ ଅତି ସଚ୍ଚୋଟ” ବୋଲି ଜାଣିଛନ୍ତି।

“ସିଂ ଏବଂ ମୁଁ ଏକ ଉଷ୍ମ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲୁ। ଯେତେବେଳେ ସେ ବୈଦେଶିକ ନୀତିରେ ସଚେତନ ହୋଇପାରନ୍ତି, ଏକ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରାଟୀଠାରୁ ବହୁତ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ନକରି, ଯାହା ଆମେରିକାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ଏଇତିହାସିକ ଭାବେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଥିଲା, ଆମ ସମୟ ଏକତ୍ର ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ମୋର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଭାବନାକୁ ଏକ ଅସାଧାରଣ ଜବନ ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କଲା…। ଯାହା ମୁଁ କହିପାରିଲି ନାହିଁ, ସିଂଙ୍କ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ଭାରତର ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଛି ନା କେବଳ ଏକ ଅବରୋଧ। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article