32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

କ୍ରିକେଟ୍ ସୁପର ପାୱାର ଭାବରେ ଭାରତ ଆମର ଅର୍ଥନୈତିକ ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଛି ।

Must read

୧୯୬୦ ଦଶକରେ ଯେତେବେଳେ ଐତିହାସିକ ତଥା ଲେଖକ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହା ଚାରି ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଭାବରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ବିଦେଶ ବିଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ବି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିନଥିଲା। ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ପରେ, ଯେତେବେଳେ ଗୁହାଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡର ପ୍ୟାନେଲରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ସୁପର ପାୱାରରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା।

ତାଙ୍କର ଆଗାମୀ ପୁସ୍ତକ ‘କ୍ରିକେଟ୍ କମନ୍ୱେଲଥ୍: ମାନବିକତା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ସବୁଠାରୁ ସୂକ୍ଷ୍ମ ତଥା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଖେଳ’ ରେ ଗୁହା ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦେହରାଡୁନ୍ରେ ବଡୁଥିବା ପିଲାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖେଳ ସହିତ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଭାବରେ ଜଡିତ ଥିଲେ। କଲେଜରେ ଦିନ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ତଥା ବିଦେଶୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିସିସିଆଇର ଅଂଶ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

ଯେହେତୁ ସେ କ୍ରିକେଟ୍ କିମ୍ବଦନ୍ତୀଗୁଡ଼ିକର ଉପନ୍ୟାସ, ସ୍ମୃତିଚାରଣ ଏବଂ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଖେଳ ସହିତ ତାଙ୍କର ବହୁମୁଖୀ ଏନକାଉଣ୍ଟରକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିଥିଲେ, ସେ ଭାରତ ଏବଂ ବିଶ୍ଵରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅସାଧାରଣ ସାମାଜିକ ଏବଂ ଐତିହାସିକ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ଚାର୍ଟ କରିଥିଲେ | ଗୁହା ଚଳିତ ମାସରେ ଟାଟା ସାହିତ୍ୟ ଲାଇଭ୍ (ମୁମ୍ବାଇ ଲିଟ୍ ଫେଷ୍ଟ) ରେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ | କୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ ‘କମନୱେଲଥ୍ କ୍ରିକେଟ୍’ ଲେଖିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଭାରତୀୟ ଇତିହାସରେ ଖେଳର ମହତ୍ତ୍ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ତିହାସିକ ଜୀବନୀଗୁଡ଼ିକର ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଏବଂ ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତର ଇତିହାସ ଲେଖାରେ ଥିବା ଫାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଐତିହାସିକମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଯୁବ ପଣ୍ଡିତମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article