32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍‌ର ଶେଷ ଖେଳ ।

Must read

ଲଦାଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦ ସହିତ ଇତିହାସରେ ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ସମାନ୍ତରାଳ ଅଛି | ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ରେ ଗାଲୱାନ୍ ନଦୀ ଉପତ୍ୟକାରେ ଘଟିଥିବା ହିଂସା ଏବଂ ଗତ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହିମାଳୟରେ ଚାଲିଥିବା ସାମରିକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଘଟଣା ସାତ ବର୍ଷ ଯୁଦ୍ଧ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ବିଶ୍ୱ ଇତିହାସରେ ଏକ ଜଳାଶୟ ମୂହୁର୍ତ୍ତ ସହିତ ସମାନ। ତେଣୁ, ଏହି ସିନୋ-ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାର ବୃହତ ପ୍ରଭାବକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପୋଲାରାଇଟି ଏବଂ ବଣ୍ଟନ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶ ହେଉଛି ଭାରତକୁ ଆମେରିକା ସହ ମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିବା। ତଥାପି, ନିକଟତର ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ବିପରୀତ ଜଣାପଡେ | ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରୟାସ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀକୁ ୱାଶିଂଟନ୍‌ର ବାହୁବଳୀକୁ ଆଣିବା, ଏହାକୁ ଏକ ସିନୋ- ରୁଷର ମିଳିତ ମଞ୍ଚକୁ ଏକୀଭୂତ କରିବା ଏବଂ ବିଶ୍ଵକୁ ଦୁଇଟି ଶିବିରରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ଭଳି ବିଶ୍ଵର ହେମୋନି ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହିତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଢାଞ୍ଚାଭଳି ମନେହୁଏ । ମଲ୍ଟିପୋଲାର ଦୁନିଆକୁ ସାଂଘାତିକ ଟକା ଦେବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ରଣନୀତି, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ସାତ ବର୍ଷ ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ଲେବୁକ୍ ବାହାରେ ଅଛି।

ଅଷ୍ଟାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ମଧ୍ୟଭାଗରେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ୟୁନାଇଟେଡ୍ ରେ ଫରାସୀ ଏବଂ ବ୍ରିଟିଶ ଉପନିବେଶ ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ସୀମା। ହିମାଳୟର ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ପରି ପାରସ୍ପରିକ ସହମତ ମାନଚିତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପୃଥକ ହୋଇନଥିଲେ। ୧୫୩୫୩ In ମସିହାରେ, ବ୍ରିଟେନ ବ୍ରିଟେନର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶକୁ ବିରୋଧ କଲା – ଓହିଓ ନଦୀ ଉପତ୍ୟକାରେ ଏକ ଦୁର୍ଗ – ଫରାସୀମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସ୍ଥିତି ବିରୋଧୀ ନୀତି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ। ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟାସ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥାକୁ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏକ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ କମାଣ୍ଡିଂ ଅଫିସରଙ୍କ ସମେତ ୧୦ ଜଣ ଫରାସୀ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟଉପରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ରତିଶୋଧ କିଛି ସମୟ ପରେ ଆସିଥିଲା। ଅବଶେଷରେ, ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜର୍ଜ ୱାଶିଂଟନ୍, ଯିଏକି ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଭାବେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ, ଓହିଓ ନଦୀ ଉପତ୍ୟକାରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ସୈନ୍ୟୟବାହିନୀ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ | ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କୂଟନୈତିକ ପ୍ରୟାସ କୌଣସି ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ବୁଝା ାମବୁଝାଣାରେପହଞ୍ଚିଗଲା ନାହିଁ, ଥରେ ରକ୍ତ .ାଳିଗଲା |

ଲଦାଖ ବିବାଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସମାନ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଅନୁସରଣ କରିଛି। ର ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଜିଂକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଦ୍ୟମ ୨୦୨୦ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଭାରତ ଜୁନ୍ ୧୫ ରେ ଚାଇନାର ସଂରଚନାକୁ ବିରୋଧ କରି ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ଘଟାଇ ୨୦ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଗାଲୱାନ ନଦୀ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ, ଅଜ୍ଞାତ ସଂଖ୍ୟକ ଚୀନ୍ ଆହତଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ରକ୍ତ ାଳିବାର ଏହା ପ୍ରଥମ ଉଦାହରଣ ଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ, ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋରେ ସହିତ ରଣନୀତିକ ଉଚ୍ଚତା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଦ୍ଵାରା ତିବ୍ଦତୀୟ ନିର୍ବାସିତଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୀମାନ୍ତ ବଳର ବ୍ୟବହାର, ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଡିଜାଇନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଆମେରିକୀୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ବ୍ରିଟେନର ରଣନୀତିର ଏକ ପତ୍ର। ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ତଥା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ରାଉଣ୍ଡ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଉତ୍ତେଜନା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସୀମିତ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା, ଯେପରି ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ କୂଟନ .ତିକ ଉଦ୍ୟମ ସେତେଟା ସଫଳ ହୋଇନଥିଲା। ଯଦିଓ ବେଜିଂରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଅପେକ୍ଷା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୈନ୍ୟ ଥାଇପାରେ, ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ସୁବିଧା ରହିଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ନୌସେନା ତୁଳନାରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଶକ୍ତି ହେବାର ଇତିହାସ ରହିଛି।

ଏହି ବାସ୍ତବତା ଅଷ୍ଟାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ବ୍ରିଟିଶ-ଫରାସୀ ସାମରିକ ସନ୍ତୁଳନକୁ ମନେ ପକାଇଥାଏ – ଯେତେବେଳେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଏକ ଉନ୍ନତ ସୈନ୍ୟଥିଲା, ବ୍ରିଟିଶ ନୌସେନାର ପ୍ରମୁଖ ସାମୁଦ୍ରିକ ଚକୋପଏଣ୍ଟଗୁଡିକ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା | ଓହିଓ ନଦୀ ଉପତ୍ୟକା ବିବାଦ ଶେଷରେ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ସାତ ବର୍ଷର ଯୁଦ୍ଧରେ ତୁଷାରପାତ ହୋଇ ଉପନିବେଶକରଣ ଏବଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ହେମୋନିୟମକୁ ନେଇ ଆଗେଇ ଆସିଲା | ଏହି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକାଶ ହେଲା ବ୍ରିଟିଶ-ପ୍ରୁସିଆନ୍ ମିଳିତ ଗଠନ, ପରେ ଫ୍ରାଙ୍କୋ-ଅଷ୍ଟ୍ରିଆନ୍ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ |କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ଏହି ବିକାଶ “କୂଟନୈତିକ ବିପ୍ଳବ” ଭାବରେ ପରିଚିତ ହେଲା, କାରଣ ଏହା ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ବ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଅଦଳବଦଳ କରିଥିଲା ​​| ଏହି ଧାଡିରେ, ଯଦି ହିମାଳୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶ ଭାରତକୁ ଆମେରିକା ସହ ଏକ ମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ପ୍ରେରିତ କରେ, ତେବେ ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ରୁଷ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମରିକ ମିଳିତତା ପାଇଁ ଏକ ବାହାନା ବ୍ୟବହାର କରି ଭାରତ- ରୁଷର ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀକୁ ଭାଗ କରିପାରେ।

ଆଙ୍ଗ୍ଲୋ-ଫ୍ରେଞ୍ଚ ସାତ ବର୍ଷ ଯୁଦ୍ଧରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ କେଉଁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି? ଯଦିଓ ବ୍ରିଟେନ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା, ସାତ ବର୍ଷର ଯୁଦ୍ଧ ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ ସମ୍ବଳ ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା | ଫ୍ରାନ୍ସ ପାଇଁ ସାମରିକ ଅଭିଯାନ କେବଳ ଛୋଟ କୌଶଳପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଜୟ ଲାଭ କଲା | ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଜୋଷ୍ଟଲିଂ ବହୁମୁଖୀତାକୁ ସମାପ୍ତ କଲା ଏବଂ ଫ୍ରାଙ୍କୋ-ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ରିଟିଶ-ପ୍ରୁସିଆନ୍ ମିଳିତତାର ଏକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କ୍ରମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲା | ତେଣୁ, ବର୍ତ୍ତମାନର ଲଦାଖ ସଙ୍କଟକୁ ଏହାର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ଠେଲିବା ଏକ ଭାରତ-ଆମେରିକାର ସାମରିକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ସହିତ ସିନୋ- ରୁଷର ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ସହିତ ଶେଷ ହୋଇପାରେ | ବେଜିଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଚେତନ ଯେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ଭାରତର ରଣନ .ତିକ ସ୍ଵାଧୀନତା ଧାରଣା ପାଇଁ କଫିନ୍ରେ ଶେଷ ନଖ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ ଭାରତକୁ ଯୁଦ୍ଧର ସୀମାକୁ ଠେଲିବା ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ରଣନୀତି। ଫଳାଫଳ ନିର୍ବିଶେଷରେ, ଏହାର ଏକ ଯୁଦ୍ଧ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article