27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ବିଭାଜନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ।

Must read

ଭରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ ଲିମିଟେଡର ବିନିଯୋଗ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଚାଲିଆସିଛି ଏବଂ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଇନ୍ଧନ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟରେ ୫୨.୯୮% ଅଂଶଧନ ପାଇଁ ସରକାର “ଏକାଧିକ” ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଆମେ ବିପିସିଏଲ୍ ର ବିନିଯୋଗ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରୁଛୁ, ଯାହା ଏହି ଆର୍ଥିକ ବିନିଯୋଗ ଦ୍ଵାରା୨.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ ଅଟେ। ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ବେଦାନ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏକ ଆଗ୍ରହୀ ଦଳ ଭାବରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି।

ଶିଳ୍ପ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଦୁଇଟି ବେସରକାରୀ ପାଣ୍ଠି ବିପିସିଏଲ ପାଇଁ ଏକ୍ସପ୍ରେସନ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟର୍ସ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଛି। ବିଶ୍ଵ ତୈଳ ମହଜୁଦ ବ୍ରିଟିଶ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ, ଟୋଟାଲ, ରୋଜନେଫ୍ଟ, ଏବଂ ସାଉଦି ଆରାମ୍କୋ, ଯେଉଁମାନେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ବୋଲି ସେମାନେ ଇଓ ଦାଖଲ କରିନାହାଁନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ନିମ୍ନ ସ୍ତରର ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ପରିଣତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏକ୍ସପର୍ଟମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁର୍ଘଟଣା ବିଶ୍ଵର ତୈଳ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଛୁଇଁଛି।

ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଦ୍ରବ୍ୟର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ହେତୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇଲା କାରଣ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଯାତ୍ରା ଉପରେ କଡ଼ା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ସାଧାରଣତ ସେମାନଙ୍କର କ୍ୟାପକ୍ସ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ ଅଧିଗ୍ରହଣ ଉପରେ କମ୍ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ | ପ୍ରମୁଖ କାରବାର ଯାହା ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ତାହା ହୋଇ ନାହିଁ ତେଣୁ ନୂତନ ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ କମ୍ ବୋଲି ବିଏନପି ପାରିବା ଦ୍ଵାରା ଶେରେଖାନର ବିଶ୍ଳେଷକ ଅଭିଜିତ ବୋରା କହିଛନ୍ତି। ସାଉଦି ଆରାମକୋ ଦ୍ୱାରା ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ରତ୍ନାଗିରି ରିଫାଇନାରୀ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବିନିଯୋଗରେ ବିଳମ୍ବ ଘଟିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article