27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଯିବ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ଚୁକ୍ତି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି କିନ୍ତୁ ୨୦୨୧-୨୨ ରେ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅରବିନ୍ଦ ବିରମାନି ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି। ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ଵାରାଆୟୋଜିତ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ବିରମାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର (ଜିଏସ୍ଟି), ଇନ୍ସଲଭେନ୍ସି ଏବଂ ଦେବାଳିଆ କୋଡ୍ (ଆଇବିସି) ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ନୀତି କମିଟି (ଏମପିସି) ଗଠନ ଭଳି କିଛି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଂସ୍କାର ଆଣିଛନ୍ତି।

ସମ୍ପ୍ରତି, ମୁଡି ଇନଭେଷ୍ଟର୍ସ ସର୍ଭିସ ୨୦୨୦ ରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଜିଡିପି ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ (-) ୮.୯ ପ୍ରତିଶତ ସଂକୋଚନକୁ ପୁନ ସଂଶୋଧନ କରିଛି କାରଣ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଦୀର୍ଘ ଏବଂ କଠୋର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପକାଇବା ପରେ ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ୟାଚ୍ ବୋଲି କହିଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୯.୫ ପ୍ରତିଶତ ଚୁକ୍ତି କରିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକଳନ କରିଥିବାବେଳେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି (ଆଇଏମଏଫ) ଏବଂ ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୦.୩ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୯.୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବେ ବୋଲି ବିର୍ମାନି କହିଛନ୍ତି।

ମାର୍ଜିନାଲ ଆୟକର ହାର ଓଲଟା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଞ୍ଜି ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଭାରତକୁ ଅଧିକ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ର ସଂସ୍କାର ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ଆମଦାନୀ ବଦଳ ନୀତି ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ଵ ର ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତି ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରାସଂରକ୍ଷଣବାଦୀ ନୀତି କମ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଛି। ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article