27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

କୋବିଡ-୧୯ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ କିପରି ଉତ୍ସବକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି

Must read

ଛତ୍ର ପୂଜା ୨୦୨୦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ: ଛତ ପୂଜା, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ ଚାରି ଦିନିଆ ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଏହା ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବହୁ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଆନନ୍ଦରେ ପାଳନ କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଏହା ଉତ୍ତର ଭାରତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ | ଏହି ପର୍ବ ସାଧାରଣତ ବିଶାଳ ମଣ୍ଡଳୀର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଥାଏ | ଅବଶ୍ୟ, ଚାଲୁଥିବା କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଏହି ବର୍ଷର ଉତ୍ସବ ସମାନ ହେବ ନାହିଁ | ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହ ତଥା ରୀତିନୀତି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଏବଂ କେତେକ ନଦୀ କୂଳ ଏବଂ ପୋଖରୀ ପରି ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଛତ୍ର ପୂଜା ସମାବେଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗୋଟିଏ ଜଳରାଶିରେ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବନା ବଢାଇପାରେ। କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଛତି ପୂଜା ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଦ୍ issued ାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀଗୁଡ଼ିକର ତାଲିକା ଏଠାରେ ଅଛି।

ଛତି ପୂଜା ସମୟରେ ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହ ତଥା ମଣ୍ଡଳୀ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନେ ସମାଲୋଚନା କରିବା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ ଭକ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ସବକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଘରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଛତି ପୂଜା ସମୟରେ ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହ ତଥା ମଣ୍ଡଳୀ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନେ ସମାଲୋଚନା କରିବା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ୍ ଭକ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ପର୍ବକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଘରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ବିହାରରେ ଛତି ପୂଜାଙ୍କର ଏକ ମହତ୍ ରହିଛି, ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହ୍ରଦ ସଫା କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ଅବସର। ବିଶେଷ କରି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ‘ଆର୍ଗା’ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ ସରକାର ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ସମସ୍ତ ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଖାଦ୍ୟ ଷ୍ଟଲ ଏବଂ ସାଜସଜ୍ଜା ଆଲୋକକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ | ଛତ୍ର ରୀତିନୀତି ସମୟରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ନଦୀ କୂଳରେ ବସିବାକୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଛି। ମହାନଦୀ ଏବଂ ପୋଖରୀ ପରି ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀର ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଛାତ ପୂଜା ରୀତିନୀତିକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ବୁଧବାର ଦିନ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ପର୍ବ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବିତ ରହିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିସାରିଛି। ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ହ୍ରଦ, ନଦୀ କୂଳ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଛତ୍ର ପୂଜା ଉତ୍ସବକୁ ମୁମ୍ବାଇ ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥା ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହିଁ। ଏହା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ବଡ଼ ସମାବେଶରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଏବଂ ନିଜ ଘରେ ରୀତିନୀତି କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି। ବ୍ରିହାନମ୍ବାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ (ବିଏମସି) କହିଛି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ରୀତିନୀତିରେ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ନଦୀ କୂଳରେ ଗାଧୋଇବା ସମେତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷେଧ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଏ କେ ତ୍ରିପାଠୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଛତି ପୂଜା ସମୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article