27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ମୁଖ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋବିଡ-୧୯ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି |

Must read

ରାଜ୍ୟରେ ଉନ୍ନତ କୋବିଡ-୧୯ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡିଶାର କରୋନାଭାଇରସ୍ ସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ମେଡିକାଲ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ (ଡିଏମଏଟ୍) ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଏଚ୍ଏସ୍) କୁ ଚିଠି ଲେଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଉପ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ଅଶ୍ୱିନୀ କୋବିଡ-୧୯ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ସମସ୍ତ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ଚିଠିରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଡେପୁଟି ସେକ୍ରେଟେରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉନ୍ନତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଦିନ ପରେ ସିଏମ୍ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ଏକ ବୈଠକ କରି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ଵର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ସୂଚାଇ ସେ ରାଜ୍ୟରେ ଜୀବାଣୁ ପରିସ୍ଥିତି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ଯେପରି ବ୍ୟାଘାତ ନହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ, ଓଡିଶା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩,୧୦,୦୫୨ ପଜିଟିଭ୍ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩,୦୦,୪୭୪ ସଫଳତାର ସହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧,୫୬୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ର ସର୍ବଶେଷ ଅଦ୍ୟତନ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୪୪ ଟି ନୂଆ ମାମଲା, ୧୭ ଟି ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ୧୩୧୫ ଟି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୮,୦୧୮ | ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ର ସର୍ବଶେଷ ଅଦ୍ୟତନ ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରୀକ୍ଷିତ ମୋଟ ନମୁନା ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୧୨,୭୪,୮୦, ୧୮୬. ନଭେମ୍ବର ୧୭ ରେ ୯,୩୭,୨୭୯ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article