35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

୨୦୨୦-୨୧ ପାଇଁ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଇଁ ୧୫୪ କୋରେ ବଜେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି ।

Must read

ପୁରୀ: ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଇଁ ୧୫୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ବୋଲି ମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କୃଷ୍ଣ କୁମାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଥିବାବେଳେ ମନ୍ଦିରର ଖର୍ଚ୍ଚ ବଞ୍ଚିଛି ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶିରନର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଦାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ପୁରୀ ଗଜପତି ଦିବ୍ୟାସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଆଜି ମନ୍ଦିରର ବଜେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ସମାବେଶରେ ପୁରୀ କଲେକ୍ଟର, ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧୀକ୍ଷକ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିତ୍ ତଥା ଅନ୍ୟ କମିଟି ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପୁନ ଖୋଲିବା ଏବଂ ଭକ୍ତମାନେ କିପରି ଦେବତା ମାନଙ୍କର ଦର୍ଶନ ପାଇପାରିବେ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ପବିତ୍ର ତ୍ରିଶୂଳ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥ ଉପ-କମିଟି, ଜମି ଉପ-କମିଟି, ସେବାୟତ କଲ୍ୟାଣ ଉପ-କମିଟି ଏବଂ ନୀତି ଉପ-କମିଟି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଆୟ ଉପରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଭିଡିଓ ପ୍ଲେୟାର ଲୋଡ୍ ହେଉଛି |

ଏହା ଏକ ମୋଡାଲ୍ ୱିଣ୍ଡୋ | ସର୍ଭର କିମ୍ବା ନେଟୱର୍କ ବିଫଳ ହେତୁ କିମ୍ବା ଫର୍ମାଟ୍ ସମର୍ଥିତ ହୋଇନଥିବାରୁ ମିଡିଆ ଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୯-୨୦୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ମନ୍ଦିରର ବିଭିନ୍ନ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ୭୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୧୦୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରିଥିଲା। ପୁରୀ ରାଜାଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଦରମା ମଧ୍ୟ ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ 6 ଲକ୍ଷରୁ ବାର୍ଷିକ ୧୨ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ରଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ସେବାୟତମାନଙ୍କୁ ଦେୟ ଦେବା ପାଇଁ ୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ମନ୍ଦିରର ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article