35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

୮୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଧର୍ମଘଟ କରିଛନ୍ତି ।

Must read

ପାରାଲାଖେମୁଣ୍ଡି: ‘ମୁଁ ମୋ ପୁଅର ନ୍ୟାୟ ଚାହୁଁଛି’ ନାମକ ଏକ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ଧରି ଜଣେ ୮୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ବୁଧବାର ଦିନ ଗଜପତି ପ୍ରାସାଦ ବାହାରେ ଭୋକ ଉପାସରେ ବସି ତାଙ୍କ ପୁଅର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ମନା କରିଦେବା ପରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡିଥିଲେ। ସହରର ପାରିବାରିକ ଘର। ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ରାମ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନାମକ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ହିନ୍ଦୀ ଶିକ୍ଷକ, ତାଙ୍କର ଚାରି ପୁଅ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବଡ଼ପୁଅ ରାମ ଗୋପାଳ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ପାରାଲାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ରହୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ତିନି ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ଓଡିଶା ବାହାରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରାୟ ୨୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦୁଇଟି ଘର ଅଛି, ଗୋଟିଏ ପାରାଲାଖେମୁଣ୍ଡି ବାହାରେ ଥିବା ଖୁଣ୍ଟା ସାହି ନିକଟରେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ବଡ଼ ପୁଅ ତାଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ମନା କରିବା ପରେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ରାମ ସହରର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଏକାକୀ ରହୁଛନ୍ତି।

ଗୋପାଳ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ରୁହନ୍ତି। ପଟ୍ଟନାୟକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାମ ଗୋପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ପରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ତିନି ପୁଅ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଛାଡି ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ବସବାସ କରିଥିଲେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଘରେ ଜବରଦସ୍ତ ରହୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। “ମୁଁ ନିଜ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେ, ମୋ ପୁଅ ମୋ ମଙ୍ଗଳ ବିଷୟରେ କେବେବି ପଚାରନ୍ତି ନାହିଁ | ମୋର ଦୁଇଟି ଘର ଅଛି ଏବଂ ମୋର ଅବଶିଷ୍ଟ ଜୀବନ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ମୋର ପୈତୃକ ଘରେ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ମୁଁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ବାହାରେ ଏକ ଧର୍ମଘଟ କରି ନ୍ୟାୟ ଦାବି କରିଥିଲି ଏବଂ ପରେ ମୁଁ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ରାମ ମୋହନ କହିଛନ୍ତି। ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ପୁନର୍ବାର ଭୋକ ଉପାସରେ ଫେରି ଆସିଛି।

ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ଆଶ୍ୱାସନା ପରେ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦିନକ ପରେ ନିଜର ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ପାରାଲାଖେମୁଣ୍ଡିର ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଗରିକ ବିବୁତି ପାଟ୍ରା କହିଛନ୍ତି, “ଘର ହେଉଛି ରାମ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପୈତୃକ ଘର। ପାରିବାରିକ କଳହ ବୁଝାମଣା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ ହୋଇଥାନ୍ତା | ତାଙ୍କର ସେହି ଘରେ ରହିବାର ଅଧିକାର ଅଛି। ତାଙ୍କର ବୟସ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ, ତେଣୁ ତାଙ୍କ ପୁଅ ତାଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ। ” ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରାମ ଗୋପାଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବିଲ୍ ପାଦ ଦେଉଥିବାରୁ ସେ ସମ୍ପତ୍ତି ଖାଲି କରିବେ ନାହିଁ। “ମୋ ବାପା କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆମ ସହ ରହୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ଘରୁ ବାହାରି ଆସିଥିଲେ। ମୁଁ ୩.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଘରର ମରାମତି କରିସାରିଛି ଏବଂ ଯଦି ମୁଁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଏ, ତେବେ ସେ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି | ମୁଁ ମୋର ଭାଇ ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବି ଏବଂ ସେ (ରାମ ମୋହନ) ମୋତେ ଘର ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ଯାହା ଦାବି କରନ୍ତି, ମୁଁ ଦେବି ବୋଲି ରାମ ଗୋପାଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article