27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ(ଏସସିଓ)।

Must read

ରୁଷିଆ:୧୨/୧୧: ପାକିସ୍ତାନ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭଳି ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବିବାଦକୁ ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସସିଓ) ରେ ବିଚାର ବିମର୍ଶକୁ ଆଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଦିନ ରୁଷ କହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏସସିଓର ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ମୂଳ ନୀତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଏସସିଓକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରହାର କରିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନର ଏସସିଓରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ମୋଦୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଏକ ଅବିକଳ ସନ୍ଦର୍ଭ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ (ଏସସିଓ) ନ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏହା ଏସସିଓ ଚାର୍ଟାର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛୁ ଯେ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ସହଯୋଗର ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ। ମିଶନ ରୋମାନ ବାବୁସ୍କିନ୍ ଏକ ମିଡିଆ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏସସିଓର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ସେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଥିଲେ। “ପାକିସ୍ତାନ-ଭାରତ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଆମର ସ୍ଥିତି ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବାବୁଶକିନ୍ କହିଛନ୍ତି।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗରେ, ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଏକ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପରେ କାଶ୍ମୀରକୁ ଭୁଲ ଭାବରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବା ପରେ ଏସସିଓ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରର ବରିଷ୍ଠ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକରୁ ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ବାହାରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ବୈଠକର ଆଦର୍ଶକୁ “ଖୋଲା ଅବମାନନା” ପାଇଁ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି। ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଜାପାନକୁ ନେଇ ଗଠିତ କ୍ୱାଡ କିମ୍ବା ଚତୁର୍ଭୁଜ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବାବୁଶକିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ସାମୁଦ୍ରିକ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଉପରେ ରୁଷର କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ।

“ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଏକ ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ରଣନୀତି କ୍ୱାଡ୍ ଦ୍ୱାରା ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ରଣନୀତିର ବୁଝାମଣା ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା ଅଟେ | ଚାଲନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ ଯେ ଏହି ରଣନୀତିକୁ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ରୁଷର ଡେପୁଟି ଚିଫ୍ ମିଶନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ “ବ୍ୟାପକ, ସର୍ବ-ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ, ଖୋଲା ମନୋଭାବ ଏବଂ ଆଗକୁ ଆସୁଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତା” ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। “ଆମେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କିନ୍ତୁ ଏହା କିଛି ନିୟମ-ଆଧାରିତ ବିଶ୍ୱ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅବିଭକ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମର ନୀତି ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବା ଉଚିତ୍।

ଅନେକ ମାମଲା ରହିଛି ଯେତେବେଳେ ଏହି ତଥାକଥିତ ନିୟମ ରୁଷ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାର୍ବଭୌମତ୍ଵ ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକପାଖିଆ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ଘରୋଇ ବ୍ୟାପାରରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଏବଂ ଶାସନ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମିତ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ଲକର ଦର୍ଶନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି ଏବଂ ଭୌଗଳିକ କାରଣରୁ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ରୁଷ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ “ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ରେଖା” ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ପ୍ରୟାସକୁ ଗ୍ରହଣ କରେ ନାହିଁ। ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆହୁରି ଅବିଶ୍ୱାସର କାରଣ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଶେଷରେ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଧାରଣାକୁ ଆଞ୍ଚଳିକ ସହମତିଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାକୁ ବଦଳାଇଥାଏ। ରୁଷର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ୟୁରାସିଆନ୍ ଅର୍ଥନୈତିକ ୟୁନିଅନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ସନ୍ତୋଷଜନକ ଭାବରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article