35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଚାହିଦା ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମତାରେ ଚାଲିଥାଏ |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୧୨/୧୧: ସ୍ଥାନୀୟ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦା ସୁସ୍ଥ ଥିବାରୁ ନଭେମ୍ବର ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରିଫାଇନର୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ କର୍ପ ୧୦୦% କ୍ଷମତାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ବିଦ୍ୟା କହିଛନ୍ତି। ଆଇଓସି ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାର କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଅଶୋଧିତ ଚାଲାଣ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି, ଯାହା ଏପ୍ରିଲ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରାୟ ୩୯% ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଲକଡାଉନ୍ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦାକୁ ଛୁଇଁଲା |

ଏହାର ସହାୟକ ଚେନ୍ନାଇ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପ ସହିତ, ଆଇଓସି ଭାରତରେ ଦୈନିକ ୫ ନିୟୁତ ବ୍ୟାରେଲ (ବିପିଡି) ବିଶୋଧନ କ୍ଷମତାର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଇନ୍ଧନର ଚାହିଦା ୨.୫% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା, ଯାହା ଆଠ ମାସରେ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ରିଫାଇନିଂ ମାର୍ଜିନ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆଇଓସି ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମତାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି କାରଣ ଏହାର “ଆଦେଶ” ହେଉଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ତୈଳ ଶିଳ୍ପ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି।

ବିଶୋଧନାଗାର ମାର୍ଜିନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ, ବାସ୍ତବରେ ସେଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ସ୍ଥାୟୀ ନୁହେଁ … କିନ୍ତୁ ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍ସରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ ମାର୍ଜିନର ବ୍ୟବସାୟକୁ ବିପଦମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ରଣନୀତି ଭାବରେ ଆମେ ବିନିଯୋଗ କରୁଛୁ ବୋଲି ଏଡିଆଇପିଇସି ଇଭେଣ୍ଟରେ ବୈଦ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ରିଫାଇନର୍ସ ପରି, ଆଇଓସି ସାଧାରଣତଃ ସ୍ଥାପିତ କ୍ଷମତାଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ଲାଣ୍ଟଗୁଡିକ ପରିଚାଳନା କରେ | ଆସନ୍ତା ୩ ମାସରେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସିବ ବୋଲି ବିଦ୍ୟା କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article