27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଏଲଏନଜି ବିକାଶପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବାର କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ |

Must read

ଭାରତର ପେଟ୍ରୋନେଟ୍ ଏଲଏନଜି ଲିମିଟେଡ୍ ତରଳ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ (ଏଲଏନଜି) ବିକାଶକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବାର କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ କାରଣ ବଜାର ଶସ୍ତା ଇନ୍ଧନ ସହିତ ବଜାରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଛି ବୋଲି ଏହାର ଅର୍ଥ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଟେଲୁରିଆନ୍ ଇନ୍ ଆମେରିକାର ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ସଞ୍ଚୟ କରିପାରେ। ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଗ୍ୟାସ ଆମଦାନୀକାରୀ ପେଟ୍ରୋନେଟର ଡିସେମ୍ବର-ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେଲୁରିଆନ୍‌ର ଡ୍ରାଇଫ୍ଟଉଡ୍ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଏଲଏନଜି ର ବାର୍ଷିକ ୫ ମିଲିୟନ୍ ଟନ୍ ପାଇଁ ୨.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ବିଚାର କରିବାର ସମୟ ଅଛି।

ଭି.କେ ମିଶ୍ର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ବିଶ୍ଳେଷକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି, “ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆମେ ଥ୍ରୋୱେ ମୂଲ୍ୟରେ ଏଲଏନଜି ପାଇଛୁ ତେଣୁ ନିବେଶ ପାଇଁ ଯିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ … ଆପଣ ନିବେଶ ଅପେକ୍ଷା ଏଲଏନଜି ସହିତ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ହେବା ଉଚିତ୍।” ଏହା ବୁଝାମଣାର ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବନ୍ଧନ ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ନାହିଁ ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ପଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ନୂତନ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଏଲଏନଜି ଚୁକ୍ତିନାମା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଆଲୋଚନା କରୁଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜାତୀୟ ଶକ୍ତି ମିଶ୍ରଣରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ଅଂଶକୁ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ବର୍ତ୍ତମାନର ୬.୨% ରୁ ୧୫% କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବାରୁ ଭାରତ ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଶସ୍ତା ଗ୍ୟାସ୍ ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି। ପେଟ୍ରୋନେଟର କାତାରରୁ ୭.୫ ବିଲିଅନ ଏଲଏନଜି ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଥିବା ଏକ୍ସନ୍ ମୋବାଇଲ୍ କର୍ପର ଗର୍ଗନ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରୁ ୧.୪୪ ବିଲିଅନ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଏକ ଚୁକ୍ତି ଅଛି | ଶୀତଦିନେ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସ୍ପଟ୍ ଏଲଏନଜି ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀ ପରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି ମିଲିୟନ୍ ବ୍ରିଟିଶ୍ ଥର୍ମାଲ୍ ୟୁନିଟ୍ (ଏମ୍ବିବିଟି) ପ୍ରତି ୪- ୬ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ।

ଭାରତର ବଢୁଥିବା ଗ୍ୟାସ ଚାହିଦାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋନେଟ ଦେଶର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ଏକ ନୂତନ ଏଲଏନଜି ଟର୍ମିନାଲ ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଭାରତର ଡେହେଜ ଟର୍ମିନାଲରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ଷମତା ୧୭.୫ ନିୟୁତ ଟନରୁ ୧୯.୫ ମିଲିୟନ ଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ନିୟୁତ ଡଲାରରେ ଦ୍ୱୀପ ଦେଶରେ ଏକ ଭାସମାନ ଏଲଏନଜୀ ଟର୍ମିନାଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋନେଟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଅନୁମୋଦନକୁ ମଧ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article